Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Trablusgarp Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda Trablusgarp savaşı kimler arasında olmuştur tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti Karlofça Antlaşması ile gerileme dönemine girerken, sürekli bir siyasi güç elde etme arayışında olarak korumacı bir tavır izlemiştir. Son olarak II. Abdülhamid döneminde Rus Harbi’nden sonra 33 yıl boyun devlet idaresi stabil olarak ayakta kalmayı başarmıştır.

Sultan Abdülhamid Han’a yapılan darbe sonrasında devlet otoritesi zayıflamıştır. Devlet siyaseti düzenini kaybetmiştir. 1909 yılındaki darbeden iki sene sonra 1911 yılında Osmanlı Devleti savaşa girmiştir.

Trablusgarp Savaşı,

Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1911 yılında gerçekleşen savaşta İtalya sömürge arayışında olduğu için işgal girişimi başlatmıştır. Savaşın ardından 1912 yılında Uşi Antlaşması imzalanmıştır. Trablusgarp ve On İki Ada İtalya’ya verilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan önceki en önemli savaşlardan biri olarak tarihe geçmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Zeynep dedi ki:

    Trablusgarp savaşı başlıklı bu yazıda eksik olan bir çok bilgimi tamamlamamı sağladığınız için gerçekten size minnettarım. Çok güzle ve faydalı bir yazı oldu benim için. Sizinle ödev yapmak çok eğlenceli.

Yorum Yaz