Kırım Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda kırım savaşı kimler arasında olmuştur tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nde 19. yüzyılda eski siyasi güce dönüş arzuları devlet genelinde yaşanmaktaydı. Abdülmecid döneminde yapılan hukuki, siyasi, iradi ve iktisadi reformların ana gayesi bu olmuştur. O dönem de bir de Kırım Savaşı yaşanmıştır.

Kırım Savaşı ile birlikte bir siyasi güçlenme arzusu içinde olan Osmanlı Devleti yeni bir arayışın içine girmiştir. Osmanlı Devleti’nde yapılan hukuki reformlar da etkisini göstermiştir. Fakat olumsuz etkiler Osmanlı’yı yıkılmaktan kurtaramamıştır.

Kırım Savaşı,

4 Ekim 1853 – 30 Mart 1856 yılları arasında gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti ile Rusya arasında meydana gelmiştir. Kırım üzerinden siyasi güç ve toprak üstünlüğü elde etme savaşıdır. Rusya’nın sıcak denizlere inme arzusuna karşı Avrupa Devletleri de Osmanlı’nın yanında yer almıştır. Savaş müttefik devletlerin zaferiyle bitmiştir.

1 yorum

  1. Kırım savaşı pdf ararken pdf kadar faydalı ve kapsamlı bilgiler verdiğiniz bu yazıyı buldum. Bu yazıyı yazan elleriniz dert görmesin gerçekten araştırmalarıma büyük ışık tuttu bu yazı.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.