Topraklama Ne Demektir? Topraklamanın Yararları Nelerdir?

Aşağıda topraklama ne demektir topraklamanın yararları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Elektrik akımı kullanılırken bazen fazla akım ya da voltaj oluşabilir. Elektrik santralleri kullanım alanlarına taşınan elektriğin iletilmesinde fazla yüklenmeye neden olabilir. Elektriğin fazla yüklenmesini önlemek için topraklama sistemleri kullanılmaktadır.

Toprak bir iletken olarak elektriği emer. Topraklama, elektriğin emilmesinde oldukça önemlidir. Topraklama fazla gelen elektrik yükünün toprağa iletilmesini sağlar. Topraklama sistemleri kanuni bir zorunluluk olarak elektrik sistemlerinin korunması için gereklidir. Elektrik sistemlerinden kaynaklanan tehlikelerin engellenmesinde topraklama sistemleri kullanılmaktadır.

Topraklama üç çeşittir. Koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyon topraklaması şeklinde düzenlenmektedir. Koruma topraklaması prizlerde bulunan topraklama olarak elektriğin fazla yüklerinin negatif yükler olarak toprağa iletilmesini sağlar. Böylece tehlikeler önlenmiş olur.

İşletme topraklamasında, işletmelerin kullandığı sanayi elektriğinin tehlikelerinin önlenmesi adına topraklama sistemleri kurulmakta ve fazla yükün toprakla dengelenmesi sağlanmaktadır. Fonksiyon topraklaması paratoner sistemlerinde kullanılan bir topraklamadır.

Topraklama sistemleri sayesinde elektrik kullanımı da dengelenmektedir. Özellikle ev ve iş yerlerine gelen elektrik yükünün dengelenmesinde oldukça önemlidir. Evlerdeki topraklama sayesinde tehlikelerin oluşarak yangının çıkması da engellenmektedir. İş yerlerindeki topraklama da elektriğin düzenli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Böylece elektrik sistemleri de güvenli bir yapıda olur. Topraklamanın yapılması doğalgaz sistemlerinde de kullanılmaktadır. Topraklama sayesinde bir dengelenme oluşur.

Topraklama Ne Demektir Topraklamanın Yararları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.