Paratonerin Çalışma Prensibi Nedir Nasıldır?

Aşağıda paratonerin çalışma prensibi nedir nasıldır kısaca olarak ele alacağız.

Şimşek ve yıldırım farklı doğa olaylarıdır. Şimşek bulutlar arasındaki yük geçişi olarak bilinmektedir. Yıldırım ise gökyüzü ile yeryüzü arasındaki yük geçişidir. Elektrik yüklerinin boşalması iki bulutun çarpışması ya da yere yakın ve paralel olan bulutların yeryüzüne elektrik boşaltması sonucunda oluşmaktadır.

Doğa olaylarından korunmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Şimşek ve yıldırım en tehlikeli doğa olaylarından biridir. Elektriğin yakıcı özelliği doğaya ve canlılara zarar vermektedir. Elektriğin bu tehlikesinden korunmak için bazı sistemlerden geliştirilmiştir. Bu sistemlerden biri de paratonerdir.

Paratoner, iletken tel ve levhadan meydana gelen, havadaki elektrik yükünün toprağa geçmesini sağlayan ve yıldırım düşmesi olaylarından korunmak için yüksek yapıların en üstüne konan bir sistemdir. Paratoneri iletken sivri metal, iletken tel ve iletken levhadan oluşmaktadır.

İletken levha toprağa gömülmektedir. Toprağa gömülen metal levha, iletken telle ucu sivri olan ve üste duran metale bağlıdır. Böylece elektrik yükleri için bir geçiş hattı oluşur ve yıldırımsavar olarak kullanılan paratoner işlevsel hale gelir.

Paratonerin çalışma prensibi, metal çubuğun varlı eş potansiyel düzlemi bozar ve sıfır düzlemi yukarı doğru götürür. Gerilim yoğunluğu ortaya çıkar. Devamlı yük çıkışı elektrik yükünü sıfırlar böylece paratoner işlevsel hale gelir. Paratoner sayesinde yıldırımın tehlikesinden korunulur. Paratoner yüksek yapıların tepesine konmaktadır. Gökdelenler, minareler, kuleler bunlardan bazılarıdır.

Paratonerin Çalışma Prensibi Nedir Nasıldır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.