Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Topoğrafik Yapı Ne Demektir

5Günümüzde bir çok araştırma ve çalışma yapan bilim dallarının her birisi uzman olduğu alanlarda yoğunlaşarak ayrıntılı çalışmalar yapmaktadır. Bu bilim dallarından birisi de coğrafya bilimidir. Tıpkı diğer bilimler gibi coğrafya bilimi de çalışma alanı olan yeryüzü ve dünya üzerinde ayrıntılı çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Coğrafyanın incelediği alanlardan birisi de topoğrafik yapıdır. Peki topoğraikf yapı ne demektir?

Tüm alanları ve ayrıntıları ile incelenmiş ve belirlenmiş olan coğrafi yapılara “Topoğrafik yapı” adı verilmektedir. Bilim adamlarının peyzajları doğru yorumlayabilmeleri ve algılayabilmeleri içn form ve fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi doğru anlamaları gerekmektedir. Topoğrafik bir yapı yani bir arazi ile ilgili bilgi toplanacağı zaman peyzaj özelliklerinin hangi seviyede olduğu bilinmelidir. Bu nedenle de öncelikle topoğrafik yapı hakkında bilgi toplanmaktadır.

Altılık belirtmek amacı ile hazırlanarak coğrafya alanında topoğrafik yapı çalışmalarında sık sık kullanılan ve topoğrafik yapı hakkındaki tüm ayrıntıları veren haritalara “Plankote haritaları” adı verilmektedir.

Okullarda okutulan topoğrafya dersinin temel konusu ise yeryüzünde yer alan ya da yeryüzne yakın doğal ve yapak alanlar ile meydana getirdiği cisimlerin belirli bir karşılaştırma düzlem ya da yeryüzüne göre konumlarının saptanması ve belirlenmiş bir ölçek ile küçültülerek kağıt üzerine aktarılması için gerek duyulan arazi ölçmeleri, hesap ve çizim yöntem ve teknikleridir.

Topoğrafik Yapı Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gülsen dedi ki:

  öğretmenimiz çok beğendi, Topoğrafik Yapı Ne Demektir süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

  1. Zeki dedi ki:

   Hayırdır ben okul birincisiyim ama artistlik yapıyor muyum ??
   Ortalamam 99.90

Yorum Yaz