Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Sümerlerde ve Hititlerde Yazı Hangi Amaçla Kullanılmıştır

_ivi_yazsYazı, insanoğlunun en önemli icatlarının başında gelmektedir. Çünkü yazının icat edilemsi ile bir çok bilgi unutulmamak züere kaydedilmeye başlamıştır.

Yazının icat edilmesi ile bilgilerin kaydedilmesinin yolu açılmıştır böylece toplumlar kendi yaşam tarzlarını, ekonomik faaliyetlerini, kültürlerini yani akla gelebilecek her şeyi yazı ile kayda almışlardır böylece o dönemdeki toplumlara ait bilgiler yazı sayesinde günümüze kadar gelebilmiştir ve bizler de eski dönemlerde yaşayan, hiç görmediğimiz toplumlar hakkında bilgi sahibi olabilme şansını elde etmiş olduk.

Yazı, ilk olarak Sümerler tarafından icat edilmiştir. Sümerler’in icat etmiş olduğu ilk yazı çivi yazısıdır ve bu çivi yazısı ilk yazı olma niteliğini taşımaktadır.

İnsanlığın büyük bir icadı olan yazı her dönemde bir çok farklı amaç ile kullanılmıştır. Geçmiş dönemlerde meydana gelen olaylar, ticaret faaliyetleri, ticaret anlaşmaları, kültürel etkileşim faaliyetleri de Sümerler’in yazıyı icat etmeleri ile kayıt altına alınmaya başlamıştır.

Sümerler yazıyı genel olarak tarım ürünlerini kaydetmek amacı ile kullanmışlardır. Sümerler “Ziggurat” adı verilen tapınaklar inşa etmişlerdir ve bu tapınakların bir bölümünde tarım ürünlerini depolamışlardır. Burada depolanan ürünleri de kil tabletlere yazarak kaydetmişlerdir.

Peki Hititlerde Yazı Hangi Amaçla Kullanılmıştır?

Hititler ölümden sonra hataın var olduğuna inanıyorlardı bu nedenle de yaşamları boyunca “Anal” adı verilen günlükler tutmuşlardır. Bu günlüklere gerçekleşen tüm oalyları tüm gerçekliği ile kaydeden Hititler, Tanrıya hesap vereceklerini düşünerek her olayı mutlaka kaydediyorlardı.

Sümerlerde ve Hititlerde Yazı Hangi Amaçla Kullanılmıştır Hakkındaki Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adile dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Sümerlerde ve Hititlerde Yazı Hangi Amaçla Kullanılmıştır hemen deftere geçirdim, Iğdır okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz