Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Toplumsal Norm Nedir Kısaca

Bu yazımızda toplumsal norm nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplum düzeninin korunmasında ahlaki ve hukuki kurallar öenmli bir rol oynar. Ahlaki kurallar yazısız kurallardır. Gelenek ve görenek, örf ve adet, dini inanç nispetinde gerçekleşir ve nesilden nesle aktarılır. Milletten millete de değişmektedir.

Hukuki kurallar, bir sistem bütünlüğü içinde bağımsız ve tarafsız olarak insanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve sorunlarının giderilmesinde bir hizmet alanı oluşturur. Toplumda düzenin sağlanması bu şekilde gerçekleşir.

Bunlarla birlikte, toplumsal norm denen bir olgu bulunmaktadır. Toplumsal norm, toplumu oluşturan bireylerin bir durum karşısında verdikleri ortak davranış olgunluğunun adıdır. Olması gerektiği gibi manasında duygu, düşünce ve davranış olgunlarının belli bir durum karşısında tepkiye dönüşmesidir.

Toplumsal norm gereğince, idari sistemler, ahlaki sistemler ve hukuki sistemler yeniden şekillenebilir. Çünkü toplumsal norm, milletin ayrıca karakteristik bir özelliğidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. billur dedi ki:

    Toplumsal norm bence karşılık bir konu çünkü ben hep toplumsal norm konusunu ahlak kuralları ile karıştırıyordum ama belirgin farkları göstererek açıklamışsınız artık bu konuyu ben de öğrendim :)

Yorum Yaz