Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Demokrasi Kavramı Ne Anlama Gelmektedir?

Bu yazımızda demokrasi kavramı ne anlama gelmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kadim Yunan Tarihi’nde ortaya çıkan ve şehir devletlerinin idari yapısının şekillenmesine neden olan bir rejim olarak telakki edilen demokrasi, günümüz dünyasında da dünya devletlerinin irade anlayışını ortaya koyan bir sistemdir.

Demokrasi kavramı, halkın kendi idarecileri doğrudan ya da dolaylı olarak kendi iradesiyle seçmesidir. Halk yönetimde söz sahibidir. Bunu ya doğrudan seçerek ya da yarı doğrudan seçerek veya temsili olarak gerçekleştirmektedir.

Demokrasi, özgürlük, insan hakları, kuvvetler ayrılığı ilkelerine bağlı olarak olgunlaşmaktadır. Bir devlette yasama, yürütme ve yargı erklerinin bağımsız ve tarafsız olarak halkın hizmetinde olması demokrasinin yerleşik hale gelmesini sağlar.

Demokratik eylemler, halkın iradesinin ortaya çıkmasıyla gerçekleşir. Bu bakımdan demokrasi halkın iradesini önceleyen ve halka bağlı idare sistemi kuran bir rejimin adıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bihter dedi ki:

    Demokrasi nedir sorusunun cevabını bence her vatandaş bilmelidir sizler de bu yazınızda çok güzel bir şekilde açıklamışsınız çok başarılı ve faydalı bir konu anlatımı olmuş.

Yorum Yaz