Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Tevhidi Tedrisat Kanunu Nedir Kısaca

Bu yazımızda Tevhidi tedrisat Kanunu nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Atatürk İlkeleri’nin mecliste kabul edilmesiyle bu ilkeler doğrultusunda birçok inkılaplar gerçekleşmiştir. Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel olarak gerçekleşen inkılaplar hizmet alanında da meydana gelmiştir.

Eğitim, sağlık, hukuk, ulaşım, kalkınma alanlarında da inkılaplar yapılmıştır. Özellikle eğitim alanında yenilikler gerçekleştirilmiştir.

Eğitim alanında yapılan ilk yeniliklerden biri olarak laiklik ilkesi kapsamında Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun çıkarılmasıdır. (3 Mart 1924) Eğitim ve öğretimin birleştirilmesi sağlanmıştır. Eğitim ve öğretim laikleştirilmiştir. Karma eğitim ve öğretim düzeni gelmiştir.

Eğitim ve öğretim millileştirilmiştir. Akıl ve bilime dayalı olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Harf İnkılabı ile birlikte modernleşme ve çağdaşlaşma hız kazanmıştır. Tekke ve zaviyeler kapatılmıştır. Mektep ve medreseler kapatılmıştır. Modern okullarda modern eğitim ve öğretim uygulanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. esma dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, tevhidi tedrisat ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  1. Murat dedi ki:

   Esma Instagramın ne. Hem zekiyim hem çalışkanım hem de yakışıklıyım bu arada kıskananlar çatlasın. :)

   1. Furkan dedi ki:

    Ne bos adamsin

    1. Furkan dedi ki:

     O kadar haklısın ki

 2. sema dedi ki:

  Elinize sağlık tevhidi tedrisat kanunu nedir ve önemi kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 3. selin gün dedi ki:

  Ötekileştiren filan yok ama adamlar akıllıymış. Atatürk 95 yıl evvel tevhidi tedrisat demiş. Ne kadar haklı. Ödevimde kullandım sağ olun.

Yorum Yaz