Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

“Temizlik İmandandır.” Hadisinde Hangi Tür Temizlik Kastedilmiş Olabilir?

Aşağıda “Temizlik imandandır.” hadisinde hangi tür temizlik kastedilmiş olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Temizlik, maddi ve manevi olarak gerçekleşmektedir. İbadetlerin yerine gelmesi için en önemli şartlardan biri de temizlik olarak bilinmektedir. Temizlik sayesinde ibadetlerin yerine gelmesi mümkün olmaktadır. Temizlik, kişisel ve çevresel temizlik olarak gerçekleşmektedir. Kişisel temizlik ve çevresel temizlik olmadan ibadetler yerine gelmez.

Peygamber a.s. da “Temizlik, imandandır.” demiştir. Burada maddi olan temizliği kastetse de bu söz manevi temizliğe de işaret etmektedir. Maddi temizlik kişisel ve çevresel temizliktir. Manevi temizlik ise tövbe etmek, nedamet getirmek anlamına gelmektedir. Bunların gerçekleştirilmesi imanın tazelenmesi anlamına gelmektedir. İmanın tazelenmesi de kişilerin mutlu ve huzurlu olması anlamına gelir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Emel dedi ki:

  Slm bu bilgi ciddiyim ilgi uyandırıcı, öğretmen beğendi, benim adım Emel, ben “Temizlik İmandandır.” Hadisinde Hangi Tür Temizlik Kastedilmiş Olabilir? yazısına 10 puan veriyorum çünkü hoca 100 verdi. :)

 2. Deniz dedi ki:

  Selam bu ödev yeminle ilgi uyandırıcı, ödevim hemen bitti “Temizlik İmandandır.” Hadisinde Hangi Tür Temizlik Kastedilmiş Olabilir? Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

 3. Demet dedi ki:

  selam kankiler, “Temizlik İmandandır.” Hadisinde Hangi Tür Temizlik Kastedilmiş Olabilir? yazısını ödevim için kullandım, ben çok beğendim Rize birincisi Demet olarak herkesi öptüm.

 4. sema dedi ki:

  bu ödevi hazırlayanların eline sağlık benim işime oldukça yaradı yani süper diyebilirim.

Yorum Yaz