Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Temel Yeterlilik Sınavı TYT Baraj Puanı Kaç 2018

Aşağıda temel yeterlilik sınavı TYT baraj puanı kaç 2018 kısaca olarak ele alacağız.

Bütün merkezi sınavlarda belli bir baraj puanı bulunmaktadır. Ayrıca eleme sisteminin olduğu ve sonucunda belli bir kontenjanla bir yere girilecek olan yerlerde de baraj uygulaması yapılmaktadır. Talep edilen programların kontenjanı az ve aday sayısı fazla olduğundan baraj puanı uygulaması yapılmaktadır.

Üniversiteye giriş sisteminin sınav olarak değiştirildiği bu sene içinde temel yeterlilik sınavı olan üniversiteye giriş birinci oturum sınavında da baraj uygulaması yapılmaktadır. Bu sene için üç farklı baraj uygulanmaktadır. Bunlar ön lisans ve lisans programları için farklı ve belli bir puan dahilinde iki yıllık tercih hakkı vermekle farklıdır.

Temel Yeterlilik Testi’nde ön lisans programlarının baraj puanı 150 puan olarak belirlenmiştir. Temel Yeterlilik Testi’nde lisans programlarının baraj puanı 180 puan olarak belirlenmiştir. Ayrıca adaylardan 200 puana ulaşıp da tercih yapmayanlar takip eden sene içinde yeniden tercih yapma hakkına sahip olacaktır.

Ön lisans programları iki yıllık programlardır. Lisans programları da dört yıllık programlardır. İkinci oturum sınavına girmek ya da doğrudan birinci oturum sınavıyla tercih yapmak için barajları geçerek başarılı sayılmış olmak gerekir. Baraj puanını geçen adaylar açık öğretim fakültelerine de kayıt yaptırma hakkına sahip olabilir. Böylece açıktan okuma denen açık öğretim programlarında öğrenci olarak bulunabilirler.

Temel Yeterlilik Sınavı TYT Baraj Puanı Kaç 2018 Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    15 net lazım

  2. esma dedi ki:

    arkadaşlar tyt barajı geçmek için kaç net yapmak gerekiyor tahmini olan var mı? kafayı yiyeceğim içinden çıkamadım :(

Yorum Yaz