Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

2018 TYT ve YKS Kaç Dakika Sürecek?

Aşağıda 2018 TYT ve YKS kaç dakika sürecek kısaca olarak ele alacağız.

Merkezi sınavlar normalde kaç soru ise soru başına dakika olarak soru sayısı kadar zaman içinde cevaplandırılmaktadır. Fakat ölçme değerlendirme kuralları gereğince soruların zorluk derecesine göre belli bir süre dağılımı yapılabilir. Bunun için sınav süreleri soru sayısına bağlı olmadan zorluk derecelerine belirlenebilir.

Merkezi sınavlarda da zorluk derecesi esas alınmakta ve saniyeler farkıyla birçok soruya ek süre verilmekte bu da toplamda sınav süresinin soru başına dakika ölçüsünün aşılmasına ve yeni bir ölçü konulmasına neden olmaktadır. Mesela 120 sorudan oluşan sınavlarda genelde 135 dakikalık süre verilmektedir. 160 sorudan oluşan sınavlarda da 180 dakikalık bir süre verilmektedir.

TYT sınavı, 120 sorudan meydana gelmektedir. Bunlar Türkçe’den 40 soru, Sosyal Bilimlerden 20 soru, Matematik’ten 40 soru ve Fen Bilimleri’nden 20 soru şeklinde 120 soru sorulacağından 135 dakika verilmektedir. Tek oturumdan meydana gelen sınavda sınav süresi 135 dakika olarak planlanmıştır.

YKS ise, yükseköğretim kurumları sınavı olarak gerçekleştirilmektedir. YKS, iki oturumdan oluşmaktadır. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanlarından meydana gelmektedir. Türk Edebiyatı ve Sosyal Bilimler -1 , Sosyal Bilimler -2, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından 160 sorudan meydana gelmektedir. Sözel, eşit ağırlık ve sayısal alanlardan sınava girecek olan kişiler 160 soruyu 180 dakikada cevaplamak zorundadır. Böylece iki oturumda ve bir de dil oturumuyla sınavlar tamamlanmış olur.

2018 TYT ve YKS Kaç Dakika Sürecek Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. berna dedi ki:

  yks kaç dakika olacak? Ara olacak mı diye soranlar. Ara yok tek kitapçık

  1. İsmet dedi ki:

   Aradığım cevap

 2. Yağmur dedi ki:

  Bence uygun şimdi yks için birden fazla alana girmek istiyorum. hiç ara yok mu ? ya da hepsi tek bir kitapçık mı? daha fazla bilgilendirin.

Yorum Yaz