Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Bilgi İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda bilgi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar hayatlarına devam edebilmek için akıllarını kullanmak zorundadır. Akıl etmek, düşünmek, irade göstermek, tercih yapmak, karar vermek, zekaya sahip olmak, hafıza bütünlüğü elde etmek insanın elindedir.

İnsanın biyolojik, fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik ihtiyaçları bütün bunlar etrafında şekillenmektedir. Bunları bir arada tutan güç ise bilgidir. Bilgi güçtür. Bu nedenle bilginin kontrol edilmesi gerekir. Yani kaliteli bilgi, insanı hayatta tutar. Hayatına devam etmesini sağlar.

Bilgi, erdemdir. Erdem, yüzyıllardır insanların ulaşmaya çalıştığı değerdir. Bilgi ve erdem, binlerce yıldır insanların bütün kötülüklerin önüne çektiği settir. Peygamberler, alimler, filozoflar doğu ve batıda dengelerin değiştiren bütün bilginler, bilgi ve erdemle hareket etmiştir.

Cehaletin ve zulmün karşısında bilgi mükemmel bir silahtır. Bir silah varlığı koruduğu nispette değerlidir. Bilginin ürettiği silah ya da bilginin silah olarak kullanılmasıyla canlı ve cansız varlıkların zarar görmesi, bilgiyi kötü yapmaz. Bilginin, işeyişini kötü yapar.

Bilginin en değerlisi, amele dönüşmüş halidir. İslam toplumlarında Peygamber (a.s.) örnek alınarak hareket edilir. Peygamber (a.s.) da cehaletin ve zulmün önüne bilgi ve erdemle geçmiştir. Erdemliler hareketi başlatmıştır ve vahiyle bilgiyi insanlara aşılamıştır.

Batıda da önemli filozoflar, devrim niteliğinde çığır oluştururken bilgi ve erdemi kullanmışlardır. Sokrates böyle bir filozoftur. Okullarda bilgiye ulaşma, bilgiyi hazmetme ve kullanma becerisi öğretilmiştir.

Bilginin en kıymetlilerinden biri de hikmetinin bilinmesidir. Yani bilginin bir tül gibi sakladığı sırra vakıf olmaktır.

Bilgi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Elif Ece dedi ki:

    Hazırlanan bu bilgi ile ilgili kompozisyon bilginin işlevini ve önemini çok güzel açıklamış. Bence gayet bilgilendirici ve öğretici özelliği olan bir yazı olmuş.

Yorum Yaz