Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Tarım ve Hayvancılığa Bağlı Olarak Gelişen Meslekler

Tarım ve Hayvancılığa Bağlı Olarak Gelişen Meslekler

Köy ve kasaba gibi kırsal alanlarda insanlar genellikle tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlar. Ülkemizde tarım genellikle toprağın daha verimli olduğu ovalarda yoğunlaşmıştır. Buralarda öne çıkan meslekler çiftçilik ve ziraat mühendisliğidir. Hayvanlardan et, süt, yumurta, deri, ipek, bal ve yün gibi ürünler elde edilir. Bunun için ülkemizin farklı yerlerinde çeşitli hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır. Hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu yerlerde veterinerlik, besicilik, arıcılık, kasaplık, balıkçılık, dericilik, ipek böcekçiliği ve çobanlık gibi meslekler gelişme göstermiştir.

Ziraat mühendisleri; tarla bitkileri, endüstri bitkileri, çayır ve meralar, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, biyoteknoloji, ekolojik tarım hakkında çalışmalar yapar. Bitki hastalıklarıyla mücadele yöntemleri hakkında çiftçileri bilgilendirir.

Veterinerler; hasta veya yaralı hayvanları tedavi eder, bulaşıcı hastalıklardan korur ve hayvan yetiştiricilerine hayvan sağlığı hakkında yardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sksvskbs dedi ki:

  bunlar çok kısa ve 5. sınıf sosyal bilgiler kitabında var

 2. melis gündoğan dedi ki:

  çok yardımcı oldu 💜💜💜

  1. Anonim dedi ki:

   Çok kötü

 3. cansu akın dedi ki:

  merhaba arkadaşlar, Tarım ve Hayvancılığa Bağlı Olarak Gelişen Meslekler ödevim için kullandım, ben Düzce birincisi cansu akın hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

  1. alper dedi ki:

   Naber şimdi şöyle diyim ben beğendim yazı çok iyi tam ödevlik :)

  2. BABA BTS dedi ki:

   bence cok kısa amaıs gorur buarada il 10 uncusuyum

 4. meltem dedi ki:

  çok teşekkür ederim harika elinize sağlık beğendim ödevim bitti.

Yorum Yaz