Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

“Tarihçi Araştırma Yaparken Olayın Geçtiği Dönemin Koşullarını Dikkate Almalıdır.” Cümlesini Açıklayınız.

Bu yazımızda “Tarihçi araştırma yaparken olayın geçtiği dönemin koşullarını dikkate almalıdır” cümlesini açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih, geçmişteki olayların sebep ve sonuç dahilinde bilgi ve belgelere dayanarak aktarılmasıdır. Tarih bilinci ise bir milletin ya da bir insanın geçmişten ders alarak yaşaması ve geleceğine ona göre yön vermesidir. Tarih her ne kadar geçmiş olarak algılansa da geleceğe etki etmektedir. Bu tarihi devamlılık şuuruna göre böyle olmaktadır.

Bir tarihçinin tarihi bir vakayı incelerken ve araştırırken dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar dönemin şartları ve çağın imkanlarıdır. Tarihi bir olayda içinde bulunulan çağ, dönemin şartlarını etkilemektedir. Ortaçağda neden ateşli silah kullanılmadığını günümüzden bakarak eleştiremezsiniz. Savaşlardaki taktik hatalarını günümüze göre eleştiremezsiniz. Bu nedenle tarihi olayları evveli ve ahiriyle incelenmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emine dedi ki:

    Tarihçi araştırma yaparken olayın geçtiği dönemin koşullarını dikkate almalıdır. Çünkü o dönemin tarih özellikleri göz ardı edilip günümüz şartlarına göre yorumlanırsa yanlış bir tarih özellikleri belirtilebilir.

Yorum Yaz