Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Medeniyetlerin Ortaya Çıkmasında Coğrafyanın Nasıl Bir Etkisi Olmuştur?

Bu yazımızda medeniyetlerin ortaya çıkmasında coğrafyanın nasıl bir etkisi olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Medeniyetler, insanların temel, zaruri ve keyfi ihtiyaçlarından yola çıkarak sosyal bir şekilde toplumsal bir hayat sürmesiyle meydana gelir. Bunun için coğrafik şartların da oluşması gerekir. İklim özellikleri, bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri de medeniyet oluşmasında, yayılmasında ve kalıcı olmasında etkilidir.

Medeniyetlerin ortaya çıkmasında insanların yaşayabileceği coğrafyalarda gelişmeler yaşanması önemlidir. Bu nedenle insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeye yakın olması medeniyetin oluşmasında etkilidir. Su medeniyettir, sözü de buradan gelmektedir. Çünkü su, insanlık için hayat kaynağıdır. Hatta bütün canlılar için hayat kaynağıdır. Başlıca içeceğimiz olarak her ihtiyacımızı karşıladığımız bir madde olarak medeniyetin oluşmasında etki etmiştir. Bu nedenle su kaynaklarına yakın olan toplumlar medeniyet oluşturmakta güçlük çekmemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. şeval dedi ki:

    Medeniyetlerin ortaya çıkmasında coğrafyanın etkisi büyüktür. İklim özellikleri, yerşekilleri, o coğrafyada tarım hayvancılık faaliyetleri, su alanları, tarihi olaylar medeniyetlerin orataya çıkmasındaki büyük etkenlerdir.

    1. Anonim dedi ki:

      Senin yorumun daha iyi

Yorum Yaz