Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Suyun Önemi

Su; insanlar başta olmak üzere hayvanlar, bitkiler ve doğada yaşayan diğer canlılar için son derece önemli bir unsurudur çünkü canlılığın sürekliliği için su olmazsa olmazdır bu nedenle de suyun canlılar için önemi fazlasıyla büyüktür.

1428652004_su-yararlariCanlılar için ısı, ışık, hava ve besin maddeleri ne kadar önem arz ediyorsa su da en az bu unsurlar kadar önemlidir. Çünkü canlı organizmalar hücreler sayesinde oluşur ve bu hücreler organizmaların canlı kalabilmesini sağlayabilmeleri için hücrelerin de canlı olması gerekmektedir fakat hücreler su olmadan canlılığını koruyamazlar.

Bir insan aç olduğu halde sadece su içerek 5 hafta boyunca yaşamını sürdürebilmektedir fakat bir insan ne kadar tok olursa olsun su içmediği zaman 7 ile 12 gün arasında ancak yaşayabilir ve daha sonrasında hayatı son bulur. Bu durum suyun canlılar için hayati bir önem taşıdığının bir göstergesidir.

Suyun Vücudumuz İçin Yararları Nelerdir?

  • Su sayesinde vücut ısısı dengede olur.
  • Su vücuttaki mikropların temizlenmesini ve toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Deri, su sayesinde nemlenir.
  • Böbrekler su sayesinde çalışır ve işlevlerini yerine getirir.
  • Bazı vitaminler ve mineraller su sayesinde çözünür.
  • Suyun kayganlaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de su sayesinde organlar birbirlerine etki yapmadan çalışıp görevlerini yerine getirirler.

Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir Hakkındaki Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz