Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Falih Rıfkı Atay Kimdir

318596Falih Rıfkı Atay, İstanbul’da dünyaya gelmiştir ve Mekteb-i Tahsil Mektebinde ortaokulu bitirdikten sonra Mercan İdadisinde lise öğrenimini tamamlamıştır. 1912 senesinde Darülfünun Edebiyat Fakültesini bitirmiştir ancak 1911 senesinde ilk yazılarını Servet-i Fünun dergisinde yayınlamaya başlamıştır.

  • İzmir’in kurtuluşunun ardından Mustafa Kemal ile dost olan Falih Rıfkı Atay, bu zaman dilimi içindeki anılarını “Atatürk’ün Bana Anlattıkları” , “Çankaya” ve “Atatürk Ne İdi?” isimli kitaplarında derlemiştir.
  • Falih Rıfkı Atay, Mustafa Kemal İle yakın ilişkiler içinde bulunmuştur ve bir çok önemli devlet olaylarına da tanık olmuştur, 1923 yılında TBMM’de 27 yıl hiç ara vermeden Milletvekilliği yapmıştır ve yazarın bu olaylara tanık olması ve milletvekilliği yapması eserlerine de yansımıştır.
  • Falih Rıfkı Atay, ilgi çekici, sağlam ve sade Türkçe kullanması yönünden en usta yazarlarından biri olma özelliği kazanmıştır.
  • Türkçeyi söz sanatları olmadan ustaca bir şekilde kullanmıştır ve özellikle siyasi konuları işlediği fıkra ve başyazılar kaleme almıştır.
  • Yazar; gezi yazılarını ve anılarını bir kitapta toplayarak Cumhuriyet Döneminde ilk özgün eserlerini vermeye başlamıştır.

Falih Rıfkı Atay Kısaca Hayatı Konusunda Yazdığımız Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz