Gözleri Görmeyen İnsanlar Nasıl Yaşarlar
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Gözleri Görmeyen İnsanlar Nasıl Yaşarlar

Günümüzde çevremize baktığımızda bir çok engelli insan görmekteyiz belki de bu engellere kendimiz sahip olmaktayız. Kimi insanlar gör engelli iken kimi insanlar işitme engelli oluyor kimileri yürüme engelli kimileri ise zihinsel engelli olabiliyor.

hunerli-patiler-gorme-engelliler-icin-klavuz_bYaygın bir şekilde görünen engellerden birisi de görme engelidir. Peki gözleri görmeyen insanlar nasıl yaşarlar?

Tahmin etmek çok da zor değil aslında görme engellilerin hayatını… Onlar kapkara bir dünya içerisinde çevrelerini kendilerine göre anlamlandırarak yaşamaya ve hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu engeli onlar istemedi ama hayat onlara bu engeli verdi yani aslında her insan yarının engelli adayı olarak yaşamaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gözleri görmeyen yani görme engelli olan kişiler çevrelerini kendilerine göre anlamlandırmıştır ve böylece yaşamaya çalışmaktadır. Genellikle görme engeli olan kişiler ellerinde bir bastonla gezerler çoğu zaman ise yanlarında biri olmadan tek başlarına dışarı çıkamazlar. Ellerindeki baston yardımı ile de yürürken bir engel olmadığını anlamaya çalışırlar ve böylece düşmemek için bir nevi önlem alırlar. Kısacası o kişilerin hayatları normal insanlara göre iki kat daha zordur.

Gözleri Görmeyen İnsanlar Nasıl Yaşarlar Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz