Suna Kan Hayatı Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Suna Kan Hayatı Kısaca

Aşağıda Suna Kan hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Suna Kan 1936 yılında Anada’da dünyaya gelmiştir. Çok erken yaşlarda keman çalmaya başlamıştır. 1948 yılında adına çıkarılan kanunla Fransa’ya gitmesi sağlanarak müzik eğitimini sürdürmesi sağlanmıştır.  Babasının Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası virtüözlerinden Nuri Kan olması onun kemanla erken yaşlarda tanışmasına neden olmuştur.

Hulusi Karsel’den dersler de almıştır. Müzik eğitimi ile ilgili hayatında önemli değişikliklerin yaşanmasında planlamalar yapması onu önemli bir yere getirmiştir. Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazanmıştır. Müzik eğitimini en değerli hocaların yardımıyla ilerletmiştir.

Suna Kan, ilk resitalini 10 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Mozart’ın 5. senfonisini çalarak yapmıştır. Bu da onun ülke çapında tanınmasına neden olmuştur. Birçok kişi tarafından harika çocuk olarak vasıflandırılmıştır. Yurt dışına çıkışında adına çıkarılan kanunla müzik eğitimini sürdürmeye çalışmıştır. Fransa’da çok önemli kişilerden keman dersleri almıştır.

1952 yılında eğitim aldığı konservatuvarı birincilikle bitirmiştir. Henüz 16 yaşındayken konservatuvarda birincilik elde etmesi onun büyük bir virtüöz olacağının ispatı olmuştur. Günümüze yakın dönemlere kadar birçok şef ile çalışan meşhur virtüöz 2017 yılının Mayıs ayında yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kemana ara vermek zorunda kalmıştır. Suna Kan, müzik alanında en önemli isimlerden biridir

Çok küçük yaşlardan itibaren kemanla hemhal olması onun özellikle kemanda yoğunlaşmasına neden olsa da birçok enstrümanı da çalmaktadır. Suna Kan, sağlık sorunları nedeniyle dinlenme dönemi yaşamaktadır.

Suna Kan Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melike dedi ki:

    Çok güzel sağol

Yorum Yaz