Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Nuri Bilge Ceylan Hayatı Kısaca

Aşağıda Nuri Bilge Ceylan hayatı kısaca olarak ele alacağız.

1959 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik – Elektronik Bölümü’nde lisansını tamamlamıştır. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde sinema üzerine yüksek lisans yaparak kendini bulduğu alana yönelmiştir. Kısa filmler çekerek adından söz ettirmeye başlamıştır. Koza isimli kısa filmiyle kendini tanıtmıştır.

Çektiği filmlerde yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık işlerini üstlenmesi onun ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir. 1997 yılında Kasaba, 1999 yılında Mayıs Sıkıntısı isimli filmleri çekmiştir. Çektiği filmlerde trajedi ve dram ağırlık basmaktadır. Hayatın içinden konuları ele almakta mahir tavrını her geçen gün yenileyerek kariyerine devam etmiştir.

Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği filmler uluslararası başarıların elde edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Uluslararası film festivallerinde çektiği filmler ödül almıştır. Bununla beraber beraber çalıştığı oyuncular da kariyerlerinin en yüksek ödüllerini elde etmişlerdir.

En iyi film, en iyi görüntü yönetmeni alanlarında önemli ödülleri bulunmaktadır. Filmlerinde özgün yönetmenliği, senaristliği eleştirmenlerden olumlu tepkiler almaktadır. Nuri Bilge Ceylan, günümüzde önemli projelere imza atan bir yönetmen olarak yerini korumaktadır. Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da isimli filmleriyle de kendini göstermiştir. Yaptığı uzun metraj filmlerle birçok ödül kazanmıştır.

Nuri Bilge Ceylan’ın özgün tavrının oluşmasında yapımcılığı, senaristliği ve yönetmenliği aynı filmde üstlenmesidir. Bu nedenle alanında nadir isimlerden biridir.

Nuri Bilge Ceylan Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kahraman dedi ki:

    Nuri Bilge Ceylan; Türk sinemasının Altın Palmiye ödüllü yönetmenlerinden biridir. Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu’da ve Kış Uykusu filmleri pek çok ödüle layık görülmüştür.

Yorum Yaz