Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Soygaz Olmayan Elementler Neden Soygazlara Benzemek İster Bunu Nasıl Yaparlar?

Aşağıda soygaz olmayan elementler neden soygazlara benzemek ister bunu nasıl yaparlar kısaca olarak ele alacağız.

Maddeler atomlardan meydana gelmektedir. Atomlar çekirdek ve çekirdek etrafındaki katmanlardan meydana gelmektedir. Atomlar, doğada canlı ve cansız bütün varlıkların yapısında bulunur. Atomlar metal, ametal, soygaz özellikler gösterebilirler.

Periyodik Cetvel’de gösterilen elementler, metal, ametal ve soygaz özelliklerine göre dizilmiştir. Atomların son katmanlarındaki elektronun enerji seviyesine göre ve atom çapları ile çekirdek etkin yüklerine göre periyodik tablo oluşturulmuştur.

Atomlar kararlı halde olmak isterler. Bu nedenle son katmanlarındaki elektronları verme ya da katmanlarına elektron alma eğiliminde bulunurlar. Elektronegatiflik buna bağlı olarak değişen bir değerdir. Atomların son yörüngelerinde sekiz elektron olursa soygaz özelliği gösterirler. Soygaz özelliğine sahip atomlar kararlı halde bulunurlar. Kararlı halde bulunan atomlar elektron alma ya da verme eğiliminde bulunmazlar.

Atomların çekirdek ve katman özellikleri niteliklerini belirler. Çekirdek etkin yükleri ve çapları bağ oluşturma özelliğini etkiler. Soygaz olan bir atom bağ oluşturma eğiliminde olmaz. Soygazlar periyodik tablonun es sağında bulunur. Atomların belli bir katman düzenleri vardır. Bu oktet ya da dublet olarak meydana gelir. Oktet son katmanı sekiz elektrona tamamlamaktır. Dublet ise son enerji katmanını iki elektrona tamamlama eğilimidir. Atomlar bu nedenle bağ kurma davranışları gösterirler.

Soygaz Olmayan Elementler Neden Soygazlara Benzemek İster Bunu Nasıl Yaparlar? Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özüm dedi ki:

    Öğretmenimiz geçen gün fen dersinde soygaz olmayan elementler neden soygazlara benzemek ister düşünün cevabını haftaya verenin sözlüsüne 100 verecem dedim buradan çok iyi öğrendim derste güzelce anlatacam inş.

Yorum Yaz