Solunum Sisteminin Organları ve Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda solunum sisteminin organları ve görevleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hücre, canlılık özelliği taşıyan en küçük birimdir. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturur. Sistemler bir araya gelerek canlıyı yani organizmayı oluşturur.

İnsan vücudunda birçok sistem bulunmakta ve bu sistemler birbirine bağlı olarak çalışmaktadır. Solunum sistemi de kan dolaşımı sistemine ve boşaltım sistemine bağlı olarak çalışmaktadır. Solunum sayesinde vücuda giren oksijen kana karışır, kan temizlenir vücutta dolaşır, atık olarak da boşaltım sistemi sayesinde atıklar dışarı atılır.

Solunum sisteminde belli başlı organlar bulunmaktadır. Bu organlara dokular ve yapılar da destek sağlamaktadır. Solunum sistemi organları ve görevleri şu şekildedir:

*Burun: Bir uzun olarak havanın vücuttan içeri girmesini ve çıkmasını sağlar.

*Nefes borusu: Yutak yardımıyla havanın akciğerlere kadar ulaşmasını sağlar.

*Akciğerler: Havanın akciğerlere dolması ve alveollere kadar bronş ve bronşçuklardan geçip oksijen şeklinde kana karışmasını sağlar.

*Diyafram: Nefes alıp verirken düzenli bir kasılma ve gevşeme hareketi yaparak alan oluşturur.

Soluk alıp verme durumunda vücutta ve organlarda bazı olaylar meydana gelir. Alırken, akciğerler şiştiği için göğüs kafesi hacmi artar, diyafram düzleşir. Verirken ise, ciğerler eski haline gelir, diyafram yükselir, göğüs kafesi eski hacmine geri döner. Böylece solunum gerçekleşir.

Solunum Sisteminin Organları ve Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. beğendim ben emeğinize sağlık, solunum sistemi görevleri kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

  2. Solunum sisteminin organları; Akciğer, burun, nefes borusu ve diyaframdır. Solunum sisteminin görevleri ise; vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni almamız ve aynı zamanda vücudumuzdan atılması gereken karbondioksidin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.