Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Hangi Kan Grubu Hangisine Kan Verebilir?

Bu yazımızda hangi kan grubu hangisine kan verebilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hücre, canlılık özelliği gösteren en küçük birimdir. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturur. Sistemler de bir araya gelerek canlıyı oluşturur. Dolaşım sistemi de bu sistemlerden biridir. Dolaşım sisteminde bazı organlar bulunmaktadır. Kalp, akciğerler ve damarlar dolaşım sistemi unsurlarıdır.

Dolaşım sisteminin en önemli unsuru kandır. Kan, alyuvar, akyuvar ve kan pulcuklarından oluşmaktadır. Kan, antijen ve antikor bulundurmaktadır. Bu da kan gruplarını meydana getirmektedir. Kan grupları, A, B, AB ve 0 olarak oluşmaktadır.

0 grubu kan grupları arasında en özelidir. Genel verici seviyesindedir. Bütün kan gruplarına kan verebilmektedir. bununla birlikte sadece 0 grubundan kan alabilmektedir.

A grubu kan, A grubundan ve AB grubundan kan alabilir. Rh faktörleri antijen durumuna göre değişmektedir. Kan uyuşmazlığı da Rh(-) faktörünün dişide olması durumunda gerçekleşir.

B grubu kan, B grubundan ve AB grubundan kan alabilir. B grubu kan B grubuna ve AB grubuna kan verebilir. Bu şekilde kan grupları arasında bir dağılım vardır.

AB kan grubu, genel alıcı konumundadır. Bütün kan gruplarından kan alabilir. Fakat AB kan grubu AB kan grubuna kan verebilir. A ve B gruplarına kan verebilir.

Hangi Kan Grubu Hangisine Kan Verebilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. canan dedi ki:

    Hangi kan grubu hangisine kan verebilir arkadaşlar. Bu konuda bir eşleştirme tablosu çizmemizi istedi öğretmenimiz. Bu yazıda çok iyi anlatılmış aslında.

Yorum Yaz