Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Kemik Çeşitleri Nelerdir ve Nerelerde Bulunur?

Bu yazımızda kemik çeşitleri nelerdir ve nerelerde bulunur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Destek ve hareket sistemi, vücudumuzdaki diğer sistemler gibi hayati özellikler taşımaktadır. Kas, kemik, kas doku ve kemik doku kısımlarından oluşan iskelet sisteminde kemik çeşitleri vücutta işlevsel olarak ölçüsel bakımdan farklılık göstermektedir. Kemiklerin işlevselliği ve bulundukları bölgeler açısından farklı boyutlarda olması çeşitli kemiklerin oluşmasına neden olmuştur.

Kemik çeşitleri uzun kemik, kısa kemik ve yassı kemik olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bunun haricinde kalan kemikler ise şekilsiz ama işlevi olan kemiklerdir. Kemiklerin bulundukları yerlere göre isimlendirilmesi ve çeşitlendirilmesi işlevlerine de bağlıdır.

Uzun kemikler, kol ve bacaklarda bulunmaktadır. Ön kol, arka kol, kaval kemiği ve baldır kemiği uzun kemikler arasındadır. İskelet sisteminin ana hatlarını oluşturan uzun kemiklerdir. Uzun kemikler etrafında kaslar ve organlar bulunmaktadır. Damarlar bu yapılar içinden geçmektedir.

Kısa kemikler, eller, ayaklar, parmaklar, yüz kısmında, omurilikte ve göğüs kısmında bulunan kemiklerdir. Esneklik ve hareket etme kabiliyeti kazandıran kemikler olarak sağlam yapıda ve hareket esaslı çalışmaktadır. Uzun kemikler ise kısalara göre destek amacıyla çalışır.

Yassı kemikler, şekil itibariyle yassı olan kafa tası, bel kemiği ve kalça kemiği olarak da meydana gelen kemiklerdir. Diğer kemikler ise yüz kısmında elmacık kemiği gibi bir şekle benzeyen ve kesin bir türün içine girmeyen kemiklerdir.

Kemik Çeşitleri Nelerdir ve Nerelerde Bulunur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceyda dedi ki:

    elinize sağlık kemik türleri hakkında ödevimi yaptım.

  2. alya dedi ki:

    Kemik çeşitleri; uzun, kısa, yassı kemiklerdir. Uzun kemik; kol ve bacaklarda bulunur. Kısa kemikler; el ve ayak parmaklarında bulunur. Yassı kemikler; göğüs, kafatası, kaburga ve kürekte bulunur.

Yorum Yaz