Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Sivil Savunma Günü Konuşma Metni

Sivil savunma günü konuşmaları hakkında bilgi kısaca, Sivil savunma günü konuşma metni

Sevgili Arkadaşlar,

Sivil savunma milletin başına gelen felaket, savaş, afet gibi durumlarda halkın can ve mal kaybının en az miktarda olması için uğraş verilmesidir. Hayatı tehdit eden her türlü koşuldan insanların korunması, normal hayatın devamı ve savaş gibi durumlarda motivasyonun yüksek tutulması, yaralananlara yardım edilmesi gibi sorumluluklar üstlenen sivil savunma ekipleri insanoğluna her türlü yardım etmeye hazırdır.

Türk milletinin tarihi boyunca yaşadığı tüm savaşlarda sadece savaşın içinde bulunan kişiler değil cephe gerisindeki savunmasız halk da zarar görmüştür. Buradan yola çıkılarak teknoloji ve yer kürenin yapısı konusunda elde edilen bilgiler birleştirilmiş, sonuçta halkı bu gibi durumlardan kurtaracak, yardım edecek ve duruma göre önlem alacak bir yapılanmaya gidilmiştir. Bu yapılanmaya da sivil savunma adı verilir.

Sivil savunmanın ülkemizdeki geçmişine bakıldığında yıkıcı olaylar karşısında ilk tedbir alınmasının 1928 yılında olduğu görülür. Bu yılda başlayan sivil savunma hareketi, cephe gerisinin havaya karşı müdafaa ve muhafazası prensibine dayanmıştır. Bu konuda talimname adını verdikleri bir bildiri çıkarılmıştır ve sivil savunma çalışmaları başlamıştır. Bu temel üzerinde geliştirilen çalışmalar, 1938’de Pasif Koruma Kanunu adı altında 3502 sayılı kanun olarak yasalara da yansıtılmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında tüm dünyadaki savaşlarda cephedeki savaşın cephe arkasındaki sivil halka kadar ulaşan zararları fark edilmiş, sivillerin faydalandığı kurumlarda görülen hasarların da oluşmasıyla önlem almak gereği duyulmuştur. Bunun üzerine 1952’de NATO’ya Türkiye de üye olunca dünyadaki bu sivil savunma hareketlerine ayak uydurmuştur. 1959 yılında da sivil savunmamız bugünkü haline ulaşmış ve teşkilat ile ilgili yetkileri, görevleri ele alan Sivil Savunma Kanunu çıkarılmıştır.

Halkın başına bir felaket gelmeden önce felaketin zararını en aza indirecek tedbirlerin alınması çok önemlidir ve sivil savunma bilincine herkes sahip olmalıdır diyerek sözlerime son veriyorum.

Sivil Savunma Günü Konuşma Metni Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz