Takvimin Ortaya Çıkışı Ve Takvim Çeşitleri

Takvimin ortaya çıkışı ve takvim çeşitleri hakkında bilgi kısaca, Takvimin ortaya çıkışı ve takvim çeşitleri, Takvimin ortaya çıkışı

Takvim zamanı belirli ölçülere göre gün, ay ve yıl gibi kavramlara ayıran düzenli bir çizelgedir.

Takvim oluşturulduktan sonra bugünkü haline gelene kadar birçok aşamadan geçmiştir. İlk takvim ise Babil kavimleri tarafından yapılmış ve kullanılmıştır. Anca bu takvim günümüzdekinden daha farklı bir sistemden kaynak almaktaydı. Ay kaynaklı olduğu için ayın 29,5 günde geçirdiği döngüyü içermektedir. Yani iki dolunay arasında geçen 29,5 gün, 1 ay demekti. Bugün kullanılan takvimler gibi olan Güneş yılı takvimlerini ise ilk olarak Mısırlılar yaptı. Esas olarak Mısır’da bulunan büyük Nil nehrinin ne zaman taştığını ve alçaldığını gözlemlediler. Vardıkları sonuçlardan da Güneş yılı takvimini oluşturdular.

Mısırlılardan sonra Mayalar da kendi takvimlerini yaptılar. Ancak Maya takviminin çok değişik sistemleri vardı ve yıllar tam olarak sıralanamadı. Maya takvimi esasen geçmiş ve gelecek günlerin hesaplamaları da işin içine katılarak oluşturulan bir takvimdir.

Bugün kullanılan takvimlerin ilk örnekleri ise 8. yüzyılda görülmüştür ve Jül Sezar tarafından kendi ismini verdiği Jülyen Takvim haline getirilmiştir.

Yetiştirdiği bilim adamlarıyla bir dönem ünlenen Türkler de bu konuda sessiz kalmadı ve kendileri de bir takvim geliştirdiler. Yine dönemin hükümdarı Celaleddin Melikşah’tan esinlenilerek Celali Takvim adı verilen takvim Güneş’e dayanmaktaydı. Bu takvimde yılın ilk günü ilkbaharın ilk gününe denk gelmekteydi. Yani yılbaşı, ilkbaharın ilk günüydü.

Jülyen Takvimi’nde de yılbaşı bugünkünden daha farklıydı. Mart ayında yılbaşı olmaktaydı ve bu da ekonomik açıdan karışıklıklara yol açıyordu. Bu takvime de Rumi Takvim adı verilmişti.

Türklerin kullandığı bir çok takvim olmuştur. Bu takvimlerden biri de On İki Hayvanlı Türk Takvimi’dir. Adından da anlaşılacağı gibi on iki hayvandan oluşan takvimde bu hayvanlar yılın 12 ayını temsil etmekteydi. Bu takvim Türkler tarafından uzun zaman kullanıldı.

Takvimin Ortaya Çıkışı Ve Takvim Çeşitleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.