Sorumluluk İle İlgili Deneme

Sorumluluk ile ilgili denemeler hakkında bilgi kısaca, Sorumluluk ile ilgili deneme, Sorumluluk ile ilgili deneme örnekleri

Hangi yaş grubunda olursa olsun normal bir insanın birçok sorumluluğu vardır. Bireyin tüm görevlerini yapması, hayatta ondan bekleneni karşılaması sorumluluk olarak tanımlansa da, sorumlu olmak aslında çok daha dikkat göstermeyi gerektirir.

Çok küçük yaşlardan itibaren başlarız büyüklerimizden görevler almaya. Çocuğun yapısına ve şartlarına göre değişebilen sorumluluklar önce oyuncaklarını düzenli tutmak gibi küçük isteklerle başlar. Okula başlanması ile artan sorumluluklar zamanla yaş büyüdükçe okulu bitirmeye, kendi geçimini sağlamaya kadar genişler. Her insanın sorumlulukları yerine getirme gücü farklı farklıdır çünkü herkeste aynı sorumluluk bilinci yoktur. Ancak yine de her insan az ya da çok sorumluluklarını gerçekleştirir. Çünkü yaşamak için az da olsa sorumluluk sahibi olmak gerekir.

Buraya kadar hep kendimize karşı sorumluluklarımızdan bahsettik; ancak bir bireyin çevresine karşı da birçok sorumluluğu vardır. Ne yazık ki çevresine karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen bir insan toplumda huzursuzluklara yol açabilmektedir. Örneğin insanlara saygılı olmak çevremize karşı sorumluluklarımız arasındadır. Bu saygıyı duymayan insanlar geceleri çok yüksek sesle müzik dinlerse komşularıyla arasında problem çıkabilir. İnsan bu dünyanın küçük bir parçasıdır. Bu nedenle bu dünyada yaşayan diğer insanlara karşı sorumluluklarının da bilincinde olmalıdır. Dünyada tek başınaymış gibi davranmanın kimseye bir faydası yoktur. Yakınımızdaki insanlara, arkadaşlarımıza, ailemize karşı olan sorumluluklarımız, sosyal hayatımız ve mutluluğumuz için çok önemlidir.

Sorumlu olmak için çocuklar çok küçük yaşlarda eğitilmelidir. Eğitim sadece okuma yazmayla bilgi öğrenmeyle olmaz, sorumlu davranmak gibi insani davranışların kazanılmasıyla da olur. Birtakım sorumsuzlukların yaşandığına hepimiz şahit olabiliriz. Bu sorumsuz davranmak için bir neden olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki insan dünyayı değiştirmek için önce kendini değiştirmelidir.

Sorumluluk İle İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.