Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Sera Gazı Nedir Nasıl Oluşur Kısaca

Aşağıda sera gazı nedir nasıl oluşur kısaca olarak ele alacağız.

Küresel ısınma en büyük çevre sorunlarından biridir. Bütün dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma atmosfere zehirli hazların ve özellikle sera gazının salınması nedeniyle meydana gelmektedir. Sera gazı zararlı ve zehirli gazlar arasında bulunmaktadır. Sera etkisi olarak literatüre giren sera gazı küresel ısınmanın yaşanmasına neden olmaktadır.

Küresel ısınmaya neden olan faktörler deyince akla ilk olarak sera gazı etkisi gelmektedir. Organik bileşiklerin yanması sonucunda karbonlu bileşiklerin ve karbondioksidin meydana gelmesi atmosferde gaz artığının ve atığının oluşmasına, atmosferde gazın asılı kalmasına neden olmaktadır.

Güneş ışınlarının dünyaya gelmesi ve bu gaz atıklarının perde etkisi oluşturması güneş ışınlarının atmosferi daha çok ısıtmasına ve çeşitli tepkimelerle radikallerin oluşmasına neden olarak dünyanın daha çok ısınmasına ve bütün iklim düzeninin bozulmasına neden olur.

Küresel olarak ısınma da bu şekilde meydana gelmektedir. Sera  gazı, kardondioksit, azotoksit, florlu gazlar ve metan gazı olarak bilinen gazlardır. Sera gazı etkisi nedeniyle küresel ısınmanın oluşması çevrenin de zarar görmesi anlamına gelir. Çevrenin zarar görmesi, canlıların zarar görmesi anlamına gelmektedir. Canlıların zarar görmesi, besin zincirinin zarar görmesi demektir. Bu da nesillerin yok olmasına neden olur.

İklim koşulları değişir, doğal denge ve döngüler de bozulur. Kuraklaşma, çoraklaşma, buzullaşma, çölleşme gibi doğa sorunları da beraberinde yaşanır.

Sera Gazı Nedir Nasıl Oluşur Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. nasıl oluşur dedi ki:

  nedir değil nasıl oluşur

 2. Sana ne dedi ki:

  Nasıl oluşur dedim nedir değil.

 3. ayşe dedi ki:

  Sera gazları; yeryüzünden yayılan ısıyı emen gazlar, karbondioksit, kloroflorokarbon, metan, ozon, su buharı gibi gazlardır. Küresel ısınmaya etkileri büyük.

  1. Sana ne dedi ki:

   Onu biliyorum ama nasıl oluşur

Yorum Yaz