Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Okul ile İlgili Deneme

Aşağıda okul ile ilgili deneme kısaca olarak ele alacağız.

Okul, eğitim ve öğretim yuvasıdır. Okul, toplumda kültürün yerleşik hale gelmesine neden olur. Okul, toplumda eğitimin yerleşik hale gelmesini ve nesiller boyu devam etmesini sağlar. Okul, toplumu inşa eder. Milli ve manevi değerlerin kazanılmasında etkili olur. Okul, insanı hayata hazırlar.

Kişinin kendini gerçekleştirmesi , ihtiyaçlarını bağımsız olarak karşılayabilmesi ancak aldığı eğitim ve öğretimle mümkün olmaktadır. Okul bu bakımdan toplumda önemli bir mihenk taşıdır. Okulsuz toplumlarda eğitim ve öğretim okumadan mümkün olmamaktadır.

Okumanın ekol haline geldiği, değerler eğitiminin gerçekleştirildiği, insanların ideolojiden ve baskıdan uzak özgür bir ortamda eğitim haklarını elde etmeleri okul sayesinde mümkün olmaktadır. Okul belirleyici ve etkin bir role sahiptir. Bu nedenle okul toplumun gelişmesini sağlar.

Toplumda sosyal hakların elde edilmesi, sosyal hayatın refah seviyesinin yükselmesi, bilim, sanat ve teknik alanlarında gelişmelerin yaşanması ancak okul sayesinde gerçekleşir. Okul bu bakımdan bir fabrika gibi hareket halindedir. Fakat basma kalıp yargılardan uzak bir hayat sunar.

İnsan hakları, toplum düzeni ancak okuldaki eğitim ve öğretimin verdiği kültürle anlaşılabilir. Okul her yönüyle değerlidir. Ama her türlü baskı ve ideolojiden bağımsız bir şekilde faal olması gerekir. Bu nedenle eğitim ve kültür çalışmaları oldukça önemlidir. Dünya genelinde de eğitim ve kültür çalışmaları okullarla mümkün kılınmaktadır.

Okul ile İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pınar dedi ki:

    Okulumu çok severim çünkü orada en sevdiğim öğretmenlerim ve arkadaşlarım var yaz tatilinde bile okulu özlüyorum yaz kursu falan olsa da gitsem diye düşünüyorum hep ::)

Yorum Yaz