Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2020

Paralel Devre Nedir?

Aşağıda paralel devre nedir kısaca olarak ele alacağız.

Elektrik, fiziğin en önemli konularından biridir. Elektrik devrelerinin kurulmasında bazı önemli kurallar, teoriler ve kanunlar ele alınmaktadır. Elektrik devresinin kurulması için bazı devre elemanlarının tanınması ve devreye bağlanması gibi faaliyetlerin bilinmesi gerekir.

Elektrik devreleri seri bağlı ve paralel bağlı olarak kurulmaktadır. Seri bağlı elektrik devreleri peşi sıra bağlanan ve devrede tek bir akımın üzerinden geçtiği devreler olarak bilinmektedir. Paralel bağlı devrelerde ise akım iki farklı yoldan ilerlemekte ayrılmakta ve birleşmektedir. Birleşim ve ayrılış noktaları paralel devrede çok önemlidir.

Paralel devre, elektrik akımının bir devrede ikiye ayrılıp tekrar birleşmesi ve iki farklı birbirine paralel devre elemanlarının oluşması, akımın ayrılması anlamlarına gelen bir devre özelliği taşımaktadır. Paralel devrelerin kullanılması güçten ve enerjiden tasarruf da sağlayabilir. Daha güçlü dirençlerin oluşmasında etkili olur.

Paralel devre ve seri devre özellikleri birbirinden farklıdır. Paralel devre ile seri devre arasında güç kaynağı, akım ve direnç farklılıkları bulunmaktadır. Bir devrede direnç ampul olarak kullanılmaktadır. Akım ise potansiyel fark yardımıyla devreyi dolaşır.

Bir başka açıdan voltmetre devreye paralel bağlanır ve ampermetre devreye seri bağlanır. Bu şekilde de akımın nasıl oluştuğu ve etkisi ölçülebilir. Basit devrede akımın oluşmasıyla ohm kanunları gereğince potansiyel fark ve direnç de meydana gelir.

Paralel Devre Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. vildan dedi ki:

    Fizik dersini hiç sevmem ama öğretmenimiz proje verecekmiş hepimize bana da paralel devre yapma ödevi düştü. Buradan nasıl yapıldığını okudum ve başardım :)

Yorum Yaz