SBS Yedek Yerleştirme Nedir Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak

2014 LGS (Seviye Belirleme Sınavı) tercih sonuçları açıklandı. SBS 1. yerleştirme sonuçları 6 Ağustos 2013 Salı günü açıklandı. 1. yerleştirmenin ardından yedek yerleştirmeler yapılacak. Peki yedek yerleştirme nedir, nasıl ve ne zaman yapılacak ?

1. yerleştirme sonucuna göre bir liseye yerleşemediniz mi? Üzülmenize gerek yok. Çünkü yedek yerleştirmelerle bir liseye yerleşme şansınız devam ediyor. SBS 1. yerleştirme sonuçlarına göre bir liseye kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12 – 16 Ağustos 2013 tarihleri arasında kazandıkları liseye kayıt yaptıracaklardır. Bu tarihten sonra Milli Eğitim Bakanlığı kayıt sonrası boş kalan kontenjanları tespit edecek.

2014 LGS Yedek Yerleştirme Sonuçları ve Sıra Takibi İçin Tıklayın

İşte MEB’in Resmi Açıklaması ve Yedek yerleştirme Tarihleri 2013

467.697 kontenjan için 777.096 adayın tercih başvurusunu yaptığı işlemlerde 461.326 aday sisteme dahil ortaöğretim kurumlarına asil kayıt hakkı kazanmıştır.

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asil ya da yedek olamayabilir. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilir. “Sınav Sonuç Belgesi”nde, öğrencinin asil kazandığı okul ile yedek kazandığı okul/okullar ve yedek sırası yer alacaktır. Veliler https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Ayrıca bu yıl yeni bir uygulamaya geçilerek SMS ile bilgilendirilmek isteyen veliler de sürekli olarak bilgilendirileceklerdir.

Asil Listeden Kayıtlar:

Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları halinde bu haklarını kaybederler.

Yedek Kayıt Dönemi:

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 19 Ağustos 2013 saat 08.00’den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19–26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazandığı açıklanan öğrencilerin kayıtları 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler https://e-okul.meb.gov.tr internet sayfasından ve Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığıyla gönderilen SMS’ler ile kayıt
durumlarını takip edebileceklerdir.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler.Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkıkazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği hâlde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabileceklerdir.

Yedek Yerleştirmelerle İlgili Soru ve Sorunlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

2 yorum

  1. benım puan 308 biraz düşük ama benım yedeklerden gırme ihtimalim yuksek mı ornegin benden bıraz daha yuksek puan alan bırı daha var ve yedeklerden tercıh kagıdını ilk ben verdım ben gırıcem lıseye o mu yoksa şans işimi ???

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.