Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Sanat Sanat İçin mi Sanat Toplum İçin mi Münazara - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Sanat Sanat İçin mi Sanat Toplum İçin mi Münazara

Aşağıda sanat sanat için mi sanat toplum için mi münazara kısaca olarak ele alacağız.

*Sanat sanat içindir. Çünkü sanatın gelişmesi için sanatçının sanata katkı sağlaması ve zevk ve estetik kaygıların ötesinde sanat için bütün imkanları seferber etmelidir. Böylece sanatın gelişmesi adına sanat araçlarının çeşitlenmesi ve farklı amaçlarla da kullanılması mümkün hale gelebilir.

*Sanat toplum içindir. Çünkü sanat bir eğitim aracı olarak toplumda kültür değerlerinin yerleşik hale gelmesinde, toplumun kimliğinin inşa edilmesinde ve toplumun kendini bulmasında etkilidir. Bu nedenle sanatın toplum tarafından anlaşılması, kabul edilmesi ve benimsenmesi gerekir.

*Sanat sanat içindir. Şiir bir sanat olarak şiir yaza yaza şiir kıvamını bulunur. Şiirin kıvamını bulması ilam yoluyla tek seferde de gerçekleşebilir ama şiire emek de vermek gerekir. Bu nedenle sanatın gelişmesi, anlaşılması ve kitlelere ulaşması için sanat kaygısıyla yapılması gerekir.

*Sanat toplum içindir. Toplumun kabul etmediği, benimsemediği sanat anlayışı ve araçları unutulup gider. Çünkü sanatın halk arasında yaşaması ve yaşatılması gerekir. Bunun için de sanat anlayışında topluma ait izlerin bulunması gerekir. Sanatta topluma ait izlerin olması sanatın toplum için olduğunu gösterir.

*Sanat sanat içindir. Sanatı sanat icrasında ulaşma ve anlaşılma kaygısı yaşamaz. Yaşamamalıdır. Çünkü yaşarsa kendi olmaktan çıkarak yönlendirilen ve şekil verilen bir hayat tarzına sahip olarak üretir.

Sanat Sanat İçin mi Sanat Toplum İçin mi Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gamze dedi ki:

    Selam ödev sitesi inanılmaz hoşuma gitti, hemen yazıyorum, Sanat Sanat İçin mi Sanat Toplum İçin mi Münazara tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781