Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Aşağıda saman altından su yürütmek deyiminin anlamı ve hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Saman Altından Su Yürütmek Atasözünün Anlamı

Saman altından su yürütmek atasözünde, gizli işler yapmak, kendisinin yaptığını belli etmeyerek hareket etmek anlamlarına gelen bir atasözü olarak dile getirilmektedir.

Saman Altından Su Yürütmek Atasözünün Hikayesi

Öğrencilerim beni çok severdi. Hemen hemen hepsiyle insani ve beşeri planda temel değerlerimize dayalı ilişkiler kurardım. İkili hukukta bir öğretmenin duracağı yeri bilerek hareket etmesi öğrencinin kendinden büyüklere nasıl davranması gerektiğini ve bir ortamda neler yapması gerektiğini öğütlüyordu. Bu benim görüşümdü.

Bir gün sınıfta her zamanki gibi ders anlatıyordum. Bazı öğrencilerimin aralarında konuştuğunu gördüm. Bu gayet insani bir şeydi fakat hatalıydı. Ders saatinde başka şeylerle uğraşmak doğru değildi. Bunu bir alışkanlık haline getirmek hepten kötü bir davranıştı.

Bazı sınıflarda başarılı öğrenciler de çoğunluktaydı. Başarılarını kendinden menkul sanarak kibirleniyorlardı. Bu nedenle bana karşı tutum ve davranışları zaman zaman değişiyordu. Benim bunu fark etmediğimi düşünüyorlardı. Fakat gözlerime yakalanıyorlardı.

Sınıf kurallarına dikkat ettiğimi bile bile bazen kural ihlali yaparak dersi engellemeye yönelik hareketler yapmaya başladılar. Birkaçını haşladım. Sonradan fark ettim ki aslında benim dersimden yüksek not alıp da rahata eren öğrencilerim bunu yapıyordu. Saman altından su yürüterek benim bunu fark etmemi engellemişlerdi. Fakat yakalandılar. İlişkilerimiz sarsıldı fakat görevimi yapmaya devam ettim.

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. dilan dedi ki:

    Saman altından su yürütmek deyimini çok severim bazen de kullanırım :) Ama hikayesini şimdi sizden okuyunca daha da anlam verdim söze komik eğlenceli bir hikayesi varmış.

Yorum Yaz