Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mart 2021

Sağlık İle İlgili Sivil Toplum Kuruluşları Örgütleri Nelerdir?

Bu yazımızda sağlık ile ilgili sivil toplum kuruluşları örgütleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumların dışında ve resmi kurumlardan bağımsız olarak çalışan sağlık, eğitim, ulaşım, güvenlik, sosyal, politik, hukuki ve çevre alanları konularında doğrudan ya da dolaylı bir şekilde kamuoyu yararına çalışarak kamuoyu oluşması için lobi faaliyetleri yürüten kuruluşlardır.

Sivil toplum kuruluşları, insanların ihtiyaçlarını gündeme getirme konusunda ahlaki ve hukuki çerçeveler dahilinde her türlü propagandayı yapma yolunu seçebilir.

Sivil toplum kuruluşları, resmi kurum değildir. Devletin belirlediği anayasal çerçevede çalışmalarını gönüllülük esasına dayanarak gerçekleşir. Yöneticileri seçimle iş başına gelir. Ast ve üst ilişkisi bunun haricinde bulunmaz. Çalışanları gönüllü olarak hizmet eder.

Sivil toplum kuruluşlarının giderleri, genelde bağış yoluyla giderilir. Çalışma saatleri belli değildir. Çalışma alanları insanların ihtiyaç duyduğu her alandadır. Çalışanlar her yaştan ve cinsiyetten olabilir. Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan çalışılır ve hizmet edilir.

Sivil toplum kuruluşları daha çok eğitim, sağlık ve çevre alanlarında tolum yararına hizmet etmektedirler. Sağlık, eğitim ve çevre insanların en çok ihtiyaç duydukları alanlardır.

Sağlık ile ilgili sivil toplum kuruluşları şu şekildedir:

*Kızılay

*Yeşilay

*Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı

*Türk Kalp Vakfı

*Türk Böbrek Vakfı

*Türk Diyabet Vakfı

*Sigarayla Savaşanlar Derneği

*Fiziksel engelliler Vakfı

*Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Sağlık İle İlgili Sivil Toplum Kuruluşları Örgütleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pembe çiçek dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, sağlık ile ilgili STK’ler kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. pembe çiçek dedi ki:

    eh işte teşekkür ederim, tam istediğim gibi, kısa olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  3. Ayça dedi ki:

    sağlık ile ilgili sivil toplum kuruluşları ne kadar da çokmuş çok güzel bir konu anlatımı olmuş çok sağolun yazan elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz