Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Elektriklenme Çeşitleri Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda elektriklenme çeşitleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektrik, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Elektriği daha çok kablolarla bir yerden bir yere aktarılırken ve elektrikli cihazları kullandığımızda hissederiz. Elektrik gözle görebileceğimiz ve tenimizle hissedebileceğimiz somut bir varlıktır. Fakat özel görüntüleme sistemleri elektron akışlarını gösterebilir. Bu nedenle elektriğin somut sonuçlarından hareketle varlığını doğrudan kabul ederiz.

Elektriklenme, elektrik yüksüz olan bir cismin elektrik yüklü hale gelmesiyle gerçekleşir. Bu olay üç farklı yoldan meydana gelmektedir. Dokunma, sürtünme ve etki ile gerçekleşen bu olaylarda negatif yüklü birimler sürekli hareket halinde bulunur.

Elektriklenme çeşitleri şu şekildedir:

*Dokunma İle Elektriklenme

*Sürtünme ile Elektriklenme

*Etki ile Elektriklenme

Dokunma ile elektriklenme şu şekildedir:

Dokunma ile elektriklenmede iletken cisimler arasındaki yük geçişinden bahsedilir. Yüklü bir cismin, yüksüz bir cisme dokundurulması sonucunda yüksüz cisim, bir yükle yüklenir yani elektriklenir. Buna dokunma ile elektriklenme denir.

Şekli belli cisimlerin dokunma ile elektriklenme sonucunda yük dağılımları çaplarıyla orantılı olarak dağılmaktadır.

Sürtünme ile elektriklenme şu şekildedir:

Sürtünme ile elektriklenme yalıtkan cisimlerde meydana gelir. Çünkü yalıtkan cisimlerin elektriği iletebilmesi için dışarıdan bir kuvvete maruz kalmaları gerekir. Yalıtkan cisimleri, başka bir cisme sürterek elektriklenme sağlanırsa buna sürtünme ile elektriklenme denir.

Mesela, ebonit çubuk yalıtkandır. Yün bir kumaşa sürttüğümüzde elektrikle yüklenir.

Etki ile elektriklenme şu şekildedir:

En biri yüklü iki cismin birbirine yaklaştırılmasıyla cisimler üzerindeki yük dağılımının düzenli hale gelmesi şeklinde oluşan elektriklenmeye etki ile elektriklenme denir. Etki ile elektriklenmede cisimlerde – ve + yükler itme ve çekme olayları karşısında bir düzen alır.

Elektriklenme Çeşitleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayçin dedi ki:

    Elektriklenme çeşitleri konusunu bir türlü aklımda tutamıyordum ama sıra sıra anlatmanız sayesinde şifreleyerek aklıma kazıdım çok sağolun :-)

Yorum Yaz