Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Safiye Ali Kimdir Kısaca Hayatı

Aşağıda Safiye Ali kimdir kısaca hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Safiye Ali, 1891 yılında dünyaya gelmiştir. Osmanlı son dönemi insanlarından olan Safiye Ali, çeşitli sosyal ve diğer hizmetleriyle tanınmış bir kişi olma özelliğine sahiptir. Özel eğitimin yanı sıra Amerikan Kız Koleji mezunu olarak iyi bir eğitim hayatına sahip olmuştur.

Balkan Savaşı döneminde devletin ve milletin içinde bulunduğu savaş durumundan oldukça etkilenmiştir. Balkan Savaşı yaralılarını görünce doktor olmaya karar vererek milletine hizmet etmeye karar vermiştir. Fakat, bir kızın tıp eğitimi almasının zorlukları nedeniyle yurt dışına çıkmıştır. Maarif vekili Şükrü Bey’in desteği ile Almanya’ya gitmiştir.

Almanya’da tıp alanında ihtisas yaparak eğitimini tamamlayan Safiye Ali, Kurtuluş Savaşı yıllarında da dönerek hemen doktor hizmetlerine başlama fırsatı bulmuştur. Bu bakımdan Kurtuluş Savaşı sırasında halka ve askerlere çok faydası dokunan bir hekim olmuştur.

Cağaloğlu’nda bir klinik açan Safiye Ali, Besim Ömer Paşa, Operatör Emin Bey ve Akil Muhtar tarafından desteklenmiş ve kısa sürede tıp alanında çok büyük ve önemli hizmetlerde bulunmuştur. Süt ve bakımevlerinde de çalışmıştır.

Safiye Ali, tıp alanındaki çalışmalarıyla tecrübe kazanmıştır. Devlete faydalı bir birey olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Tıp kongrelerine katılarak ülkemizi de temsil etmiştir. Ardından da Almanya’ya giderek çalışmalarına orada devam etmiştir. 1952 yılında da hayata veda etmiştir.

Safiye Ali Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. muhammed zübeyr dedi ki:

    çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  2. Çağıl dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Safiye Ali Kimdir Kısaca Hayatı mükemmel ötesi olmuş, Ben Kırklareli il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz