Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Sadabat Paktı Nedir Kısaca Önemi

Aşağıda sadabat paktı nedir kısaca önemi kısaca olarak ele alacağız.

Sadabat Paktı, 1937 yılında kurulmuştur. Bu paktın kurulmasında İtalya’nın agresif dış politikası ve sömürgeci anlayışı etkili olmuştur. Sadabat Paktı tarihin seyrinde önemli bir yere sahiptir. Bu pakta katılan ve katılmayan devletler de çok büyük bir rol oynamıştır.

Sadabat Paktı, Türkiye öncülüğünde kurulmuştur. Bu pakta Türkiye ile beraber, İran, Irak ve Afganistan yer almıştır. İtalya’nın Habeşistan’a kadar uzanan sömürgeci faaliyetlerinin Orta Doğu’da bir zulmün oluşmasına neden olmuştur. İtalya’nın bu tavrını engellemek ve zulme mani olmak için bir pakt kurulması söz konusu olmuştur.

Sadabat Paktı’nda Suriye yer almamıştır. Çünkü Suriye’nin Hatay ile olan sınır sorunu bulunmaktaydı. Türkiye, İran, Irak ve Afganistan Müslüman coğrafyanın ezilmesinin önüne geçerek sömürgeci bir anlayışın ülkelerine sıçramasına engel olmuşlardır.

Sadabat Paktı’nın önemi şu şekildedir:

*Türkiye’nin doğu sınırları güvence altına alınmıştır.

*Ortadoğu’ya karşı olan saldırgan tavırlara karşı bir güç birliği oluşturulmuştur.

*Dünya barışına katkı sağlamıştır.

Türkiye’nin kurulmasının ardından iç siyasette devrimlerin yapılması dış siyasette ise sınır güvenliğinin sağlanması ihtiyacını ortaya koymuştur. Bu nedenle doğuda ve batıda sınır güvenliğinin sağlanmasında önemli anlaşmalar yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu hamleleri de dünya barışının sağlanmasında etkili olmuştur. Sömürgeci faaliyetlerin azalmasını sağlamıştır. Bu nedenle Sadabat Paktı çok önemlidir.

Sadabat Paktı Nedir Kısaca Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nedret dedi ki:

    Sadabat paktı, Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında, 8 temmuz 1937 tarihinde Tahran’da bulunan sadabat sarayı’nda imzalanan dörtlü pakttır.

Yorum Yaz