Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Balkan Antantı Nedir Kısaca Önemi

Aşağıda balkan antantı nedir kısaca önemi kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından önce Birinci Dünya Savaşı’na giden vetirede Balkan Savaşlarının yaşanması Osmanlı Devleti’nde kırılmalara neden olmuştur. Uzun süredir devam eden Balkan sorunu büyük savaş öncesi Osmanlı’ya zarar vermiştir.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Milli Mücade’nin yaşanması yeniden bir işgal girişimine direnişin oluşması Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında etkili olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra yurtta sulh, cihanda sulh prensibini belirlemiştir. İç siyasette devrimlerin yapılmasındaki politikayı, dış siyasette bu prensip gereğince bazı anlaşmalar yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti batı ve doğu sınırlarının güvenliğini sağlamak için çeşitli devletlerle bir araya gelerek anlaşmalar yapmıştır. Bunların ilkini batı sınırlarının güvenliği oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin balkan siyasetinde bir antant etkili olmuştur.

Balkan Antantı, Türkiye’nin batı sınırlarının güvenliği için yapılmıştır. Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya ve Türkiye bir araya gelerek antantı gerçekleştirmiştir. Balkan Antantı’nda dış siyaset açısından önemli gelişmelerin yaşanması sağlanmıştır. Antant 1934 yılında imzalanmıştır.

Balkan Antantı’nın önemi şu şekildedir:

*Türkiye – Yunanistan sınırı güvence altına alınmıştır.

*Türkiye bölgesinde lider bir konumda olduğunu göstermiştir.

*Türkiye uluslararası barışa katkıda bulunmuş ve barış yanlısı olduğunu göstermiştir.

*Balkan Antantı, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından bozulmuştur.

Balkan Antantı’nın ardından da Sadabat Paktı imzalanmıştır. Böylece sınır güvenliğinin önemli ve öncelikli olduğu ortaya konmuştur.

Balkan Antantı Nedir Kısaca Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eylem dedi ki:

    Balkan Antantı sonucunda neler olmuştur bilen var mı ülkemize katkıları nelerdir ben bu sorunun cevabını arıyordum hiç bir yerde bulamadım yardım eder misiniz?

Yorum Yaz