Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2020

Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları Kimlerdir?

Aşağıda milli mücadelenin kadın kahramanları kimlerdir kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele, Birinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşmiştir. 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür. Kuvayi Milliye ve düzenli ordu tarafından Anadolu sathının savaş sonrası yeniden işgale uğramasının önüne geçilmesi için yapılmıştır. Milli Mücadele’de savaşta büyük kayıpların verilmesi nedeniyle kadınlar ve çocuk yaştaki vatanseverler etkili olmuştur.

Milli Mücadele yılları halkın bir direniş göstermesi ile tarihe geçmiştir. Savaşın ardından bu mukavemeti gösterebilen halk, ancak azim ve kararlılık içinde bir vatan müdafaası gerçekleştirmiştir. Bu mücadele, samimiyet ve vatan aşkı bakımından tarihe geçmiştir.

Milli Mücadele’de birçok kahraman ve yiğit ortaya çıkmıştır. Bunların başında da kadınlar ve çocuklar gelmektedir. Milli Mücadele’nin kadın kahramanları, mücadelenin resmen seyrini değiştirmiştir. Halkın örgütlenmesinde etkili olmuşlardırç

Milli Mücadele’nin kadın kahramanları şu şekildedir:

*Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar)

*Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel)

*Şerife Bacı

*Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma)

*Halime Çavuş

*Hafız Selman İzbeli

*Gördesli Makbule

*Çete Emir Ayşe

*Tayyar Rahmiye

Milli Mücadele yılları Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti için bir dönüm noktası olmuştur. Milli Mücadele sonucunda Osmanlı Devleti yıkılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Cumhuriyetin kurulmasında Milli Mücadele’nin kadın kahramanlarının rolü çok önemlidir. Bu katkı tarihin bütün seyrini değiştirmiştir. Bu nedenle bu mücadele tarihe geçmiş ve hala konuşulmaktadır.

Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları Kimlerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. didem dedi ki:

    Milli Mücadele kadınlarının hayatlarını araştırıp küçük bir kitap haline getirdim bu yüzden çok iyi bilirim Nene Hatunu, Halide Edip’i, Şerife Bacıyı. Dillere destan hayat hikayeleri var mutlaka araştırın derim

Yorum Yaz