Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Relikt Bitki Nedir Örnek Veriniz.

Bu yazımızda relikt bitki nedir örnek veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, 4 buçuk milyar yaşında olan bir gezegendir. Bilim insanları dünyanın oluşumunu ve canlıların yaşamaya başladığı yılları jeolojik olarak devirlere ayırmışlardır. Kuaterner jeolojik zaman devrinde, buzul alanlarda yaşayan bitkiler, hayvanlar ve insanların ortaya çıkışı söz konusudur.

 

Dördüncü jeolojik zaman diliminde yaşayan ilkel anlamda bitkiler de bulunmaktadır. Relikt, eskiden kalma, kalıntı, eskiye ait bir eser, nesne, canlı anlamlarına gelmektedir.

Relikt bitki, dördüncü jeolojik zaman devirlerinden kalma buzul şartlara adapte olarak hayatta kalmayı başarmış ve günümüze kadar yaşamayı da başarmış bitkilere denir. Bu bitkiler dağların yüksek kesimlerinde hayatına devam etmektedir.

İlk başlarda geniş yayılma alanlarına sahip olan relikt bitki türleri, günümüzde iklim şartlarının değişmesi, yeryüzü şekillerinin son halini alması ve toprak özelliklerinin de farklılaşmasıyla güçlükle hayatına devam etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayşen dedi ki:

    Relikt bitki konusunu çok güzel ele almışsınız hele de önemli yerleri vurgulamanız çok güzel olmuş aradığımı bulduğum süper bir ödev yazısı ellerinize sağlık.

Yorum Yaz