Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

Antropojen Bozkır Nedir Nerelerde Görülür?

Bu yazımızda antropojen bozkır nedir nerelerde görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bitki örtüsü, coğrafik şartlar gereğince oluşmaktadır. Yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim çeşitliliği doğrudan bitki örtüsünün yayılışını etkiler. Yağış, sıcaklık farkları, basınç farkları, nem, yükselti de bitki örtüsünün yayılışını etkileyen.

Bitki örtüsünün yayılışını etkileyen doğal etkenlerin dışında bir beşeri etkenler vardır. Beşeri etkenler, insan faaliyetleri sonucunda bitki örtüsünün yayılışında meydana gelen değişikliklerdir. Tarım faaliyetleri bitki örtüsünün yayılışını etkiler.

Türkiye’de, bitki örtüsü çeşitliliği, bozkır, dağ çayırı, maki ve orman şeklindedir. Bitki örtüsünün insanlar tarafından tahrip edilmesi sonucunda geriye kalan topraklar üzerinde bozkır bitki örtüsü görülür. Bu olaya antropojen bozkır denir.

Antropojen bozkır yayılışı, İç Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak görülmektedir. Ergene civarında da antropojen bozkır yayılışına rastlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meltem dedi ki:

  Teşekkürler ödevimde oldukça işime yaradı hazırlayanların eline sağlık diyorum beğendim

 2. Hasan dedi ki:

  benim için çok faydalı oldu. Teşekkürler

 3. Livanur dedi ki:

  Daha da kisasi iğne yapraklı ormanlarin tahrip olduğu yerlerde gözükür

 4. irem dedi ki:

  Antropojen bozkır ne demek gayet yalın ve anlaşılması çok kolay olan bir dille anlatmışsınız ödevim olan bir konuydu ve sayenizde bir ödevimi daha tamamladım.

Yorum Yaz