Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Regaip Kandili Nedir Kısaca

Bu yazımızda Regaip Kandili nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kandiller, dini olarak mübarek gün ve gecelerdir. Kandiller, üç aylar denen Recep, Şaban ve Ramazan aylarında bulunur. Kandil tabiri, Osmanlı Devleti’nde ışıklandırma için kullanılan kandillerden kalmıştır. Çünkü bu gecelerde kandiller özellikle yakılırdı.

 

Regaip Kandili de üç aylar içinde birinci ay olan Recep ayına ait bir kandildir. Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaip Kandili olarak idrak edilir. Regaip, rağbet etmekten gelir. İyiliğe, güzele, doğruya, Allah’ın rızasına, salih amellere, zikirlere rağbet etmek manasında geçen bir kandildir.

Kandillere has nafile ibadetlerde, hadisi şeriflerde bildirilmiştir. Farz olan ibadetlerin yerine getirilmesi, Kuranı Kerim okunması, oruç tutulması ve zikir çekilmesi de Regaip Kandili’nin idrak edilmesi için yeterlidir.

Kandillerde hususi olarak hazırlık yapmak gerekmez. Allah’ın rızasının kazanılacağı her iş yapılabilir. Kandiller sadece bir fırsat olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ebru dedi ki:

    Regaip kandili nedir özetle çok güzel bahsetmişsiniz. Ödevime o kadar yardımcı oldu ki anlatamam :) başarılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yaz