Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Ay Yılı Nedir Kısaca

Bu yazımızda ay yılı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Zamanı ölçme ihtiyacı tarih boyunca var olmuştur. Gökyüzü cisimlerinin hareketi, gece ve gündüzün oluşması, mevsimlerin değişmesi, canlıların ölmesi gibi belirgin faaliyetler bir zaman kavramının varlığını kabul ettirmiştir.

Gökyüzü cisimlerinin hareketliliği ile takvimler oluşturulmuştur. Dünya’nın uydusu olan Ay’ın hareketleri, Dünya’yı aydınlatan ve ısıtan Güneş’in hareketleri hesaplanarak takvimler oluşturulmuştur. Güneş esaslı ve Ay esaslı takvimler günümüzde de kullanılmaktadır.

Ay’ın hareketlerinin esas alınmasıyla Ay’ın hareketine başladığı noktaya geri dönene kadar geçen süreye Ay Yılı denir. Ay, Dünya etrafında hareket eder. Dünya etrafında dönüşünü 28 – 30 günde tamamlar. Bir yıllık hareketinin sonuna 354 günde gelir. Bu bakımdan Ay yılı, 354 gündür.

Ay yılı esasına dayanan takvimler bulunmaktadır. Hicri Takvim, Ay yılı hesabına dayanır. 354 gün sürer. Şuan ay yılına göre Hicret’in başlangıç kabul edilmesiyle 1438 yılındayızdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. dilşah dedi ki:

    ay yılı esaslı takvimler konusunun da bu yazıda anlatılması muhteşem olmuş. Çok faydalı bir ödev olmuş yazanın elleri dert görmesin :)

Yorum Yaz