Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Hakkında Bilgi Kısaca

Aşağıda peygamber efendimizin çocuklarının isimleri ve hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Peygamber a.s., peygamberlik vazifesini yapmadan önce evlenmiştir. Hz. Hatice r.anha ile olan evliliğinden çocukları olmuştur. Kız çocukları ve erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Erkek evlatları o hayattayken vefat etmiştir. Kız çocuklarının ismi, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma olarak bilinmektedir. Erkek çocukları da İbrahim, Kasım ve Abdullah olarak bilinmektedir.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) çocuklarının isimleri ve haklarında bilgi şu şekildedir:

*Zeynep: Peygamber a.s., 30 yaşındayken nübüvvetten önce dünyaya gelen kız çocuklarının ilkidir. Zeynep, Ebul As bin Rebi ile evlenmiştir. Ebul As ilk zamanlarda İslam’ı kabul etmese de sonradan iman etmiştir. İslam’ın yayılmasında bu evlilik etkili olmuştur.

*Rukiye: Peygamber a.s.’ın ikinci kızıdır. Peygamber a.s. 33 yaşında iken dünyaya gelmiştir. Ebu Leheb’in oğlu olan Utbe ile evlendiği bilinmektedir.

*Ümmü Gülsüm: Peygamber a.s.’ın üçüncü kızıdır. Nübüvvetten önce dünyaya gelmiştir. Ebu Leheb’in diğer evladı Uteybe ile evlenmeye karar vermiş. Tebbet olayından önce evlenmekten vazgeçmişlerdir. Vefatı erken olmuştur. Namazını Peygamber a.s. kıldırmıştır.

*Fatıma: Peygamber a.s.’ın son kızıdır. Hicretten 13 yıl önce dünyaya gelmiştir. Hazreti Ali r.a. ile evlenmiştir. Hz. Ömer r.a.’ın kayın validesi olmuştur. Peygamber a.s.’ın vefatından altı ay sonra 24 yaşında vefat etmiştir.

*Kasım: Peygamber a.s.’ın ilk oğludur. Peygamber a.s.’a Ebul Kasım nispeti yapılmıştır. 17 aylıkken vefat etmiştir.

*Abdullah: Peygamber a.s. ile Hatice annemizin son oğludur. Sütten kesilmeden vefat etmiştir.

*İbrahim: Peygamber a.s.’ın Maruye isimli hanımından doğan son erkek evladıdır. Bir buçuk yaşında vefat etmiştir.

Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Hakkında Bilgi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz