Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Öz Isı Nedir Nelere Bağlıdır?

Aşağıda öz ısı nedir nelere bağlıdır kısaca olarak ele alacağız.

Bir maddenin sıcaklığını bir santigrat derece arttırmak için gerekli olan enerjiye öz ısı denmektedir. Öz ısı c simgesiyle gösterilmektedir. Öz ısı bazı değerlere bağlı olarak değişmektedir. Bu değerler her maddeye göre de değişmektedir. Öz ısının değişmesinde yer alan parametreler arasında madde miktarı bulunmamaktadır. Madde miktarı öz ısıyı etkilemez.

Öz ısının değişmesinde etkili olan etkenler arasında maddenin cinsi bulunmaktadır. Maddenin cinsinin öz ısıya etki etmesi maddelerin ayırt edici özelliklerinin olmasının anlamına gelmektedir. Ayırt edici özellikler öz ısının madde cinsine bağlı olmasıyla ortaya çıkar.

Öz ısı, madde miktarı ve sıcaklık etkileri ile birleştiğinde ısı miktarında bir değişim meydana gelir. Isı bir enerjidir. Bu enerji de öz ısıya bağlı olarak değişir. Bu da madde cinsine bağlıdır. Her maddenin öz ısısı farklıdır. Plastik, metal gibi maddelerin öz ısı farklarının bulunması kullanım alanlarını da şekillendirmektedir.

Öz ısı madde miktarıyla ve sıcaklık değişimi ile ters orantılı olarak ısı kapasitesinin değişmesine neden olur. Öz ısı madde miktarına bağlı değildir. Madde miktarı ile ters orantılı olarak ısı kapasitesinin değişmesine neden olur. Bu nedenle öz ısı madde cinsine bağlıdır. Madde cinsine bağlı olması da o noktada farklı maddelerin ayırt edilmesi anlamına gelir.

Öz Isı Nedir Nelere Bağlıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yıldız dedi ki:

    Öz ısı; Bir gram saf maddenin sıcaklığını 1 °C değiştirmek için alınması veya verilmesi için gerekli ısı miktarına özısı denir. Öz ısı, madde miktarı ve cinsine bağlıdır.

Yorum Yaz