Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Asit Baz Dengesizliklerinde Ortaya Çıkan Durumlar Bozukluklar Nelerdir?

Aşağıda asit baz dengesizliklerinde ortaya çıkan durumlar bozukluklar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Asitler, sulu çözeltilerinde hidrojen iyonu veren maddelerdir. Bazlar ise sulu çözeltilerinde hidroksit vermektedir. Asitler, turnusol kağıdını kırmızıya çevirir. Bazlar ise turnusol kağıdını maviye çevirmektedir. Vücutta pH dengesinin oluşmasında asit ve baz dengeleri oldukça önemlidir.

Asit ve baz dengeleri sayesinde metabolik faaliyetler devam etmektedir. Asit ve baz dengeleri vücutta, sistemlerin çalışmasını sağlar. Dokuların ve organların işlevselliğini etkiler. Çünkü kan, bütün doku ve organlara yayılmaktadır. Böylece bütün doku ve organların beslenmesini sağlar.

Asit baz dengesizlikleri nedeniyle vücutta metabolik faaliyetler zarar görür. Organlar işlevselliğini kaybeder. Vücut sıvı kaybetmeye başlar. Kan temizlenemez. Solunum yavaşlar. Sinir sistemi durma noktasına gelir. Kısmi ya da tam felç geçirme ihtimali artar. Asit ve baz dengelerinin bozulması en çok böbrek ve karaciğer gibi neredeyse vücudun her sisteminde görev alan organların zarar görmesine neden olmaktadır. Asit ve baz dengeleri kan değerlerini de etkiler. Bu nedenle hormonlar üzerinde de etkilidir.

Asit ve baz dengelerinin korunması için besin tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Doğru ve sağlıklı beslenmek için uzmanlardan yardım almak gerekir. Asit ve baz dengesinin korunmasının sağlık açısından önemi çok büyüktür. Özellikle kan değerlerinin sürekli kontrol altında tutulması gerekir.

Asit Baz Dengesizliklerinde Ortaya Çıkan Durumlar Bozukluklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. safiye dedi ki:

    Arkadaşlar ne olur asit baz dengesizliklerinde ortaya ne gibi durumların ve bozuklukların çıktığını bilen varsa yorum yapabilir mi? Etkinlik ödevim için lazım lütfen acil yardım

Yorum Yaz