Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Deprem Nerelerde Görülür Nasıl Oluşur?

Aşağıda deprem nerelerde görülür nasıl oluşur kısaca olarak ele alacağız.

Doğal afetler önlemez olan afetlerdir. Ancak doğal afetlere karşı alınan tedbirlerle afetlerin zararları azaltılabilir. Bunun için her doğal afet için farklı önlemler almak gerekir. Doğal afetlerde doğada kendiliğinden meydana gelen fiziksel ve kimyasal etkiler sonucunda oluşan ve günümüzde daha çok beşeri faaliyetler sonucunda gerçekleşen afetlerdir.

Doğal afetler, deprem, sel, yangın, çığ düşmesi, yıldırım düşmesi, şimşek çarpması, tusunami, erozyon ve heyelan gibi doğal durumlardır. Doğal afetler olarak en çok yaşanan sorunlardan biri de depremlerdir. Depremler birçok sebeple meydana gelmektedir. Volkanik faaliyetler, tektonik faaliyetler depremlerin yaşanmasına neden olabilir.

depremler yer kabuğunun derinliklerinde levhaların çatlaması ya da kırılması sonucunda açığa çıkan enerjinin bir kuvvet etkisiyle yeryüzüne ulaşması sonucunda meydana gelir. Depremlerin meydana geldiği bölgeler yer kabuğu hareketliliklerinin en fazla olduğu yerlerdir.

Deprem bölgeleri tektonik hareketliliklerin ve volkanik hareketliliklerinin en fazla olduğu yerlerde, özellikle adalarda, yarım adalarda, boğazlarda, körfezlerde yaşanmaktadır. Depreme karşı önlem almak gerekir. Bunun için farkındalık çalışmalarının yapılması gerekir.

Deprem kuşaklarında yer alan bölgeler bellidir. Ülkemiz de deprem kuşağında yer almaktadır. Ülkemizde üç farklı deprem bölgesi birleşmektedir. İç Anadolu’nun bazı kısımları hariç deprem riski bulunmayan yer yoktur. Çünkü Anadolu toprakları son dönemde oluşan ve oluşumunu sürdüren topraklardır.

Deprem Nerelerde Görülür Nasıl Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. remzi dedi ki:

  gerçekten çok işime yaradı, burası olmasa ödevimi yapamayacaktım beğendim harikasınız

 2. Admin dedi ki:

  beğendinizmi

 3. Anonim dedi ki:

  Sizce depremden korunmak için dağ eteklerine şehirler kurulmalı cümlesi doğru mu

  1. Fadime dedi ki:

   Bence yanlış yani yapılmaz

 4. Samet dedi ki:

  Ülkemizde deprem bölgeleri vardır. Mesela Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı, Güneydoğu Anadolu Deprem Kuşağı ve Batı Anadolu Deprem Kuşağı deprem açısından riskli bölgelerdir.

  1. ddd dedi ki:

   napalım varsa :D

Yorum Yaz