Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Osmanlıların, Fethettikleri Bölgelerde Yaptıkları İmar Faaliyetlerinin Amaçları Neler Olabilir?

Aşağıda Osmanlıların, fethettikleri bölgelerde yaptıkları imar faaliyetlerinin amaçları neler olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin fetih politikaları her zaman toprak üzerinden olmuştur. Toprak bütünlüğünün korunması, tarımın yapılması yoluyla güvenliğin sağlanması ve istihbaratın toplanması söz konusu olmuştur. Bu nedenle Osmanlı Devleti fethettiği topraklar boyunca güvenliği oluşturmak için nüfus yerleştirme politikasını izlemiştir.

Osmanlıların fethettikleri bölgelerde yaptıkları imar faaliyetlerinin amaçları bölgenin Türkleşmesi, Müslüman doku ve kültürünün oluşması ve bölge halkının ihtiyaçlarının giderilerek hoşgörü ve adaletin sağlanması için gerekli adımların atılması yönünde olmuştur. Bu nedenle Osmanlı Devleti güçlü bir siyasi yapıya sahip olarak fethettiği yerleri elinde tutmayı başarmıştır. Fetih politikaları hep bu yönde olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hilal dedi ki:

    çok iyi ya, Slm bu site ciddiyim hayran bıraktı, ödevim için kopyaladım Osmanlıların, Fethettikleri Bölgelerde Yaptıkları İmar Faaliyetlerinin Amaçları Neler Olabilir? ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

  2. Yaprak dedi ki:

    Slm bu yazı vallaha billaha mükemmel, 2 artı aldım, Osmanlıların, Fethettikleri Bölgelerde Yaptıkları İmar Faaliyetlerinin Amaçları Neler Olabilir? tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz