Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Osmanlı Hakimiyeti ile Birlikte Rumeli’deki Şehirlerde Mimari Açıdan Ne Gibi Gelişmeler Yaşanmıştır?

Aşağıda Osmanlı hakimiyeti ile birlikte Rumeli’deki şehirlerde mimari açıdan ne gibi gelişmeler yaşanmıştır kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti fetih politikaları yönüyle mimari açıdan şehirler Osmanlı çehresinin oluşmasını zamanla sağlamışlardır. Bu bakımdan Osmanlı hakimiyetinin Rumeli topraklarında mimari açıdan hissedilmeye başlanması uzun sürmemiştir. Osmanlı mimarisi taş dokusunu şehre yansıtmayı başarmıştır.

Osmanlı Devleti’nin Rumeli hakimiyetinden sonra şehirlerde han, hamam, cami, medrese, kütüphane, külliye, cami, mescid, köprü, çeşme gibi eserlerin yapılmasıyla Osmanlı dokusu işlenmiştir. Bu şehirlerde minarelerin yükselmesi, kubbelerin ortaya çıkması ve cumbalı evlerin varlığı Osmanlı şehri olarak Rumeli şehirlerini öne çıkaran dokunuşlar haline gelmiştir. Rumeli şehirleri her bakımdan günümüzde de bu konumunu korumaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gülsen dedi ki:

    Slm bu ödev vallaha billaha çok hoşuma gitti, 2 artı aldım Osmanlı Hakimiyeti ile Birlikte Rumeli’deki Şehirlerde Mimari Açıdan Ne Gibi Gelişmeler Yaşanmıştır? Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

Yorum Yaz